Приїхали: Нацрада рекомендує медіа не називати російських окупантів «орками», щоб не знецінювати їх і не демонізувати

Актуально
24.05.2024
Приїхали: Нацрада рекомендує медіа не називати російських окупантів «орками», щоб не знецінювати їх і не демонізувати

Не називати російських окупантів «чмонями», «орками» та «руснею» рекомендує Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення. На її думку використання подібної лексики щодо окупантів нібито «дегуманізує» їх та сприяє загостренню бойових дій та ненависті до всіх громадян країни-агресорки. Нацрада оприлюднила пропозиції щодо висвітлення інформації в медіа в умовах воєнного стану. Рекомендації містяться в «Пропозиціях до критеріїв віднесення інформації до такої, що розпалює ненависть, відмінність і жорстокість».

Зокрема, у переліку рекомендацій є пункт щодо висловлювання у медіа, «що направленні на знецінення ворога, зокрема військовослужбовців ЗСРФ». «Наприклад: «чмоні», «орки», «русня/галіма русня/клята русня», «русня, яка не вміє воювати», «та вони дебіли», та подібна некоректна лексика і номінація щодо представників(-иць) російської армії, військової та політичної адміністрації (окупаційної влади)», — уточнили в Нацраді. Про це повідомляє Судово-юридична газета в Україні.

Регулятор, зокрема, зазначає, що ненормативна лексика та образи російських окупантів у медіа «мають на меті демонізувати противника». «Поширення образливих висловлювань і негідної номінації до будь-якої соціальної групи людей, включаючи військовослужбовців(-иць) Збройних Сил Російської Федерації чи представників окупаційної військової та/або політичної адміністрації, не є етичним або журналістськи виправданим і може призвести до загострення військових дій та створення додаткових напруг у суспільстві. Некоректна лексика і номінація до представників окупаційної російської армії, військової та політичної адміністрації (окупаційної влади) не сприяють об’єктивному та відкритому інформуванню громадськості та можуть погіршити сприйняття медіа як надійного джерела інформації. Висловлювання, що направлені на знецінення ворога, включаючи військовослужбовців збройних сил Російської Федерації, мають на меті демонізувати противника. Ці висловлювання часто є агресивними та неетичними», — йдеться у офіційному коментарі.

На думку Нацради, використання подібної лексики щодо окупантів нібито «дегуманізує» їх та сприяє загостренню бойових дій та ненависті до всіх громадян країни-агресорки. «Важливо розуміти, що використання некоректної і, по суті, «дегуманізуючої» лексики щодо військовослужбовців(-иць) країни-агресорки може сприяти подальшому загостренню бойових дій та ненависті до всіх громадян(-ок) країни-агресорки, і не завжди є конструктивним засобом сприйняття громадянами країни, яка обороняється, військових злочинів військовослужбовців(-иць) країни-агресорки відповідно до міжнародного законодавства. У журналістиці рекомендується дотримуватися об’єктивності до всіх ворогуючих сторін. Коректність мовлення є важливими елементами, щоб зберегти людську гідність та етичні стандарти в комунікації», — йдеться у коментарі регулятора.

Повний текст документу нині шириться на медіаплатформах. Після його оприлюднення ми спробували розшукати документ з рекомендаціями безпосередньо на сайті Нацради. Вдалось знайти сторінку з адресою у браузері: «Kryteriyi-vidnesennya-informatsiyi_pro-vijskovosluzhbovtsiv-u-media». Але вміст сторінки відсутній, лише зазначено, що: «Такої сторінки не існує». Таким чином можна зробити припущення, що Нацрада після розголосу даних пропозицій в медіа видалила цей скандальний документ із сайту.

Слід зазначити, що Нацрада здійснює свою роботу на підставі Конституції і закону «Про медіа». В ньому є стаття «Свобода діяльності у сфері медіа», в якій йдеться: «Цензура забороняється»; «Не допускається незаконне втручання у діяльність суб’єктів у сфері медіа з боку державних органів, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, політичних партій, власників відповідних суб’єктів, будь-яких інших фізичних та юридичних осіб»; а також «Не допускаються вимога попереднього погодження інформації, яка поширюється медіа, заборона поширення інформації з боку посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, політичних партій».

Нагадаємо, на початку цього року на сайті «Всі разом!» була опублікована стаття «Лгбт-рух та педофілія: історичний зв’язок». Але 7 березня Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (Нацрада) винесла припис громадській організації Рух «Всі разом!», бо вважає цю статтю «підбурюванням до дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації». Фактично це попередження з вимогою «усунути правопорушення» – тобто видалити публікацію.

Громадська організація «Всі разом!» вважає рішення і припис Нацради незаконними. А тому 14 березня рішення Нацради було оскаржене до Київського окружного адміністративного суду. В організації наголошують, що згадана стаття містить перелік достовірних і підтверджених відомостей з посиланнями на першоджерела. Зокрема у ній йдеться про те, як перші американські лідери лгбт-угрупувань від самого початку озвучували ідеї необхідності унормування практики сексуальних стосунків між дорослими чоловіками і неповнолітніми хлопчиками. На прикладі Девіда Торстеда (David Thorstad) і його організації «Північноамериканська асоціація бойлаверів» (North American Man/Boy Love Association, NAMBLA).

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram