Вживання канабісу спричиняє шизофренію та підвищує ризик смерті: канадські дослідження

Актуально
10.02.2025
Вживання канабісу спричиняє шизофренію та підвищує ризик смерті: канадські дослідження

Канадські вчені опублікували два нових дослідження, які вчергове підтвердили шкідливий вплив на здоров’я від вживання канабісу. Одне дослідження показало, що кількість випадків шизофренії потроїлася у людей, які залежні від канабісу. Друге дослідження показало, що залежні від марихуани мали значно вищий ризик смерті, порівняно з населенням у цілому.

Обидва дослідження були проведені під керівництвом дослідника з Оттави доктора Деніела Майрана та опубліковані в журналі JAMA Network Open. Вони базуються на даних в канадській провінції Онтаріо за період, який включає легалізацію канабісу. «Канада є другою країною, яка легалізувала канабіс (у 2018 році) і єдина країна, яка створила роздрібний ринок і відповідно має одні з найточніших даних для досліджень у цій галузі», – сказав Майран. Нещодавні дослідження показують, що канадський досвід стосується впливу на здоров’я.

Група вчених з ICES, Оттавської лікарні, Департаменту сімейної медицини Оттавського університету та Науково-дослідного інституту охорони здоров’я Брюйєра проаналізувала дані понад 13,5 мільйона людей. Це мешканці Онтаріо віком від 14 до 65 років, які мали право на загальне медичне обслуговування в період з 2006 по 2022 рік.

«Ми виявили, що з часом спостерігається тривожне збільшення відсотка людей з новим діагнозом шизофренія, які отримували допомогу з приводу розладу, пов’язаного з вживанням марихуани, до того, як поставили діагноз», — сказав Майран, вчений і дослідник ICES (Інститут досліджень здоров’я Брюйєра) та асоційований науковий співробітник лікарні Оттави.

Розлад вживання канабісу діагностується в людини, яка не може припинити вживання канабісу. Кількість людей в Онтаріо, які потребують госпіталізації через залежність від марихуани, зросла на 270 відсотків з моменту легалізації рекреаційного вживання. За той самий період — між 2006 і 2022 роками — кількість нових випадків шизофренії в Онтаріо серед таких людей зросла з 7 до 16%.

Майран зазначив, що потенційний зв’язок між розладом, пов’язаним із вживанням канабісу, і психозом давно є темою громадської охорони здоров’я та наукового інтересу. «Я думаю, що викликає занепокоєння те, що щоденне вживання канабісу дійсно зросло за останні 15 років, і в той же час шкода від канабісу стрімко зросла. Обидва вони є основними факторами ризику розвитку психозу та шизофренії», — сказав Майран.

Було розглянуто три періоди політики: до легалізації, після легалізації так званого медичного канабісу та після легалізації рекреаційного вживання канабісу. Загалом 118 650 людей відвідали відділення невідкладної допомоги або були госпіталізовані через розлад, пов’язаний із вживанням канабісу, протягом цього часу. Протягом періоду дослідження у 9% людей, які були залежними від марихуани, розвинулася шизофренія. У загального населення цей показник становив 0,6%.

Друга стаття показує, що науковці виявили значно вищий ризик смерті серед людей, які лікувались від канабісної залежності. До нього увійшли всі особи віком від 15 до 105 років, які проживали в Онтаріо з 2006 по 2021 рік.

Статистичний аналіз показав, що люди, які потребували стаціонарного лікування через розлад, пов’язаний із вживанням канабісу, мали підвищений ризик передчасної смерті, порівняно із загальною популяцією. Найвищий ризик був серед людей віком від 25 до 44 років.

Читайте також:
Метаморфоза канабісного легалайзу в Україні: від права покурити – до міфу про здоров’я
У США після легалізації канабісу зросли отруєння та залежність від нього
Генетичні захворювання через вживання канабісу можуть передаватися дітям: шокуюче дослідження
Легалізація метадону і канабісу в Україні. Які політики і організації стоять за індустрією смерті
Препарати на основі канабісу не працюють і біль не знімають. Авторитетне наукове дослідження викриває брехню про т.з. «медичний канабіс»

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram