Цього НЕ можна говорити: правила спілкування під час війни і катастрофи. Поради від психотерапевта Антона Семенова

Експертиза
05.02.2025
Цього НЕ можна говорити: правила спілкування під час війни і катастрофи. Поради від психотерапевта Антона Семенова

У новому випуску програми Кабінет експертів обговорюємо навички тактичної та психологічної комунікації, необхідні кожній людині. Гість розмови – психотерапевт Антон Семенов, засновник волонтерського проєкту «Як ти, брате?», у межах якого видано 14 посібників із комунікації для широкого кола користувачів.

Семенов наголошує, що війна в Україні створила ситуацію, коли мільйонам людей потрібна емоційна підтримка. Однак психологи і психотерапевти не можуть допомогти всім. Тому команда проєкту зробила висновок: українці можуть стати опорою одне для одного. Так народилася ініціатива, що зібрала найкращі практики збереження стосунків, відновлення контакту та надання емоційної підтримки.

Однією з ключових тем випуску стало спілкування на відстані. До повномасштабної війни ця навичка не була такою потрібною. Проте зараз, коли сім’ї опинилися далеко одне від одного, вона стала необхідністю. Військові часто звертаються до психотерапевта з розумінням, що їм складно підтримувати зв’язок із близькими. Семенов наводить типову ситуацію: «Пацієнт хоче спілкуватися з сином або дружиною. І якщо з дружиною розмова ще якось відбувається, то із сином усе зводиться до короткого: “Привіт. Як ти?” – “Норм”. – “Ну і я норм”. На цьому все».

На його думку, проблема полягає у відсутності навички комунікації на відстані. Команда «Як ти, брате?» дослідила це питання та виявила дієву стратегію. Вдале спілкування починається з того, що доросла людина сама подає приклад: спочатку розповідає про себе, а потім запитує співрозмовника. Серед тем, які можна порушувати у розмові – їжа, тварини (адже майже у кожному підрозділі є якийсь улюбленець), шеврони.

Ведучий Руслан Кухарчук запитав, наскільки відкритими є військові, які перебувають на нулі. Семенов відповів, що всі хочуть говорити: «Чим напруженіша ситуація, тим більше виникає потреба у розмові».

У новому випуску також йдеться про кризову психологію під час війни, важливість довіри та способи, як краще почати розмову.

Гарного перегляду!

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram