Метаморфоза канабісного легалайзу в Україні: від права покурити – до міфу про здоров’я
10.07.2023
Канабіс в Україні – дуже «багатостраждальна» рослина. Як її тільки не намагалися легалізувати, на яких кобилах до неї лише не під’їжджали. Все почалося ще десь у 2005 році, коли у Києві провели перший так званий «Конопляний марш». Потім ще кілька років поспіль українські планокури проводили ці свої дійства. Тоді у середині нульових їхні вимоги були відверті, неприховані і не завуальовані під медицину. Вони просто вимагали дати їм право курити шмаль і не арештовувати за виявлення у кишені пакуночка з травою.
Але багаторічні зусилля любителів марихуани узаконити свої пристрасті і вподобання не знаходили необхідної підтримки ані в суспільстві, ані в парламенті. Бо одне лише слово – «наркотики», – і відразу виникає закономірна відраза та інші негативні емоції. А тому у підсумку довелося визнати – треба шукати інший спосіб для конопляного легалайзу. І тут раптом згадали (точніше – придумали) історію про чудодійні медичні властивості рослин конопель – канабісу.
Тоді було ухвалене рішення – почати розгойдувати словосполучення «медичний канабіс», щоб воно лунало ледь не з кожної праски. Типу, це ж ми тепер не про наркотики, це ж ми тепер про медицину і здоровЛя пацієнтів. Але найкумедніше, що промотують концепцію так званого «медичного канабісу» ті ж самі люди, які у 2005 році організовували «Конопляні марші» за право безперешкодно курити траву. Як от Тарас Ратушний.
Так, з 2019 року починається марафон появи все нових і нових канабісних законопроєктів з різними експериментальними назвами, які б не різали слух, а навпаки сприяли м’якому просуванню цієї наркотичної ініціативи. Згадаємо про кожний з них…
2019 рік
Легалізацію канабісу штовхають зі словосполученням «право особи на життя». Група народних депутатів з різних фракцій першого пост-революційного скликання реєструє законопроєкт №10313 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення фундаментального права особи на життя». Тут вперше почали застосовувати в контексті коноплі аргумент про медицину. Але кумедно те, що профільним комітетом став чомусь не Комітет з охорони здоров’я, а Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Мабуть, спрацювало колективне підсвідоме, бо головне в розумінні авторів – право людини на коноплю, а не на здоров’я.
Але вже за три місяці співавтори відкликали законопроєкт і поховали його. Бо шансів у нього не було жодних. Прожив цей законопроєкт від 20 травня до 29 серпня і… сконав.
2020 рік
Словосполучення «право особи на життя» не допомогло українській коноплі, тому в розробку пішли слова «наука» і «промисловість». 29 грудня група народних депутатів вже чинного скликання з різних фракцій реєструє законопроєкт №4553 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу конопель в медичних цілях, науково-технічній діяльності та промисловості». Тут вже до справи долучається нардеп Ольга Стефанишина, яка далі постійно буде пробувати просувати через Раду конопляну та іншу різноманітну дичину.
Але й навіть така науковоподібна і технократична назва не допомогла, автори відкликали законопроєкт як безперспективний. Цей прожив трохи довше, але теж сконав через п’ять місяців – 28 травня наступного року.
2021 рік
Цього разу вирішили слово «промисловість» з назви прибрати. Може, хоч це допоможе.
2 червня група нардепів реєструє законопроєкт №5596 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу конопель в медичних цілях, науковій та науково-технічній діяльності». Тут слід зазначити, що рослини конопель в Україні завжди були дозволені в науково-технічній діяльності. Але яке це має значення? Треба просто брехати і робити свою справу, вважають автори законопроєкту.
На відміну від попередніх законодавчих ініціатив, цю навіть поставили на голосування. Але отримали – повний провал. Верховна Рада відмовилася підтримати цей проєкт закону. Бо депутати добре розуміли мотиви цього канабісного легалайзу. Принаймні, більшість з них. Бо йшлося не про науку, а про наркоту.
2022 рік
В Україні розгорнулася найбільша війна в Європі після Другої світової. Прямо в цей момент наші воїни боронять у кривавій боротьбі Сєвєродонецьк, що на Луганщині. І от прямо у ці дні на засідання Уряду з подачі Міністерства охорони здоров’я ухвалюють рішення про реєстрацію проєкту закону № 7457 з назвою «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни»
Цього разу суб’єктом законодавчої ініціативи вперше виступає вже не група нардепів, а Кабінет міністрів України. І водночас продовжують експериментувати з назвою. При чому цього разу МОЗ і Кабмін вдаються до максимально безсоромних маніпуляцій, експлуатуючи тему війни і поранених військових. Цей законопроєкт донині є актуальним, саме його зараз намагаються пропхати в Верховній Раді хоча б у першому читанні.
У промоутерів конопляного легалайзу немає нічого святого. Їхня головна мета – заробляти шалені гроші на канабісі і легалізації наркотиків. Заради цього вони будуть використовувати найбрудніші і найманіпулятивніші техніки. І якщо вже навіть запевнення в подоланні ПТСР за допомоги коноплі не допоможе, тоді я вже не знаю, як той легалайз протягнути.
Хто лобіює
Лобістів багато. Але наведемо тут лише одну ілюстрацію про системний лобізм наркотиків. В Україні у цій справі лідирує організація, яка має назву – на хвилиночку – “100% життя”. Це колишня – ЛЖВ («Мережа людей, які живуть з ВІЛ»). Керівник – Дмитро Шерембей. Це ресурсна структура, працює в Україні понад 20 років. Тематика наркотиків завжди була в переліку їхніх ключових пріоритетів.
Тепер – увага! Саме ЛЖВ (“100% життя”) у двохтисячних виконала стратегічне завдання – просування і впровадження метадонової програми в Україні. Йдеться про так звану замісну терапію, яка передбачає легальне і безкоштовне поширення синтетичних наркотиків серед наркозалежних. Спочатку – за рахунок міжнародних донорів. Потім – за рахунок державного бюджету України. Зусиллями ЛЖВ та Дмитра Шерембея ринок закупівель метадону зріс рекордно за рахунок такої величезної країни, як Україна.
І ще раз – увага! До легалізації метадону в Україні метадонових наркоманів у нас була мізерна кількість. У реабілітаційний центрах – 1 з 10. Але зараз саме метадон є ГОЛОВНИМ НАРКОТИКОМ В Україні, від якого гинуть наркозалежні українці. У реабілітаційних центрах понад 80% наркозалежних – саме метадонщики та амфетамінщики.
Ідея так званої замісної терапії була використана для максимального масштабування наркотичної біди і максимального збільшення доходів виробників цієї смерті. І чи в курсі ви, що метадон дуже часто і досі називають «лікарським засобом»?
А зараз “100% життя” і Шерембей з однодумцями типа Стефанишиної розгойдують свою нову тему конопляного легалайзу – під будь-яким приводом. Лобіювання навколонаркотичних ініціатив – звична для них багаторічна справа. А у підсумку – загибель українців і надприбутки бенефіціарів легалайзу.
А Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації під керівництвом Михайла Радуцького не забариться – відразу і поспіхом підтримає конопляні наркотичні ініціативи. Бо стоїть надзавдання – екстренно легалізувати канабіс і створити в Україні ще один потужний наркоринок, поки суспільство займається війною.
З метадоном вдалося – тепер люди гинуть.
З коноплею дуже хочуть, щоб теж вийшло.
Закінчені негідники.
ВІДПОВІДІ НА ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ
І наостанок коротко пройдемося по основним питанням стисло:
Чи існує медичний канабіс?
– Ні, такого поняття як «медичний канабіс» не існує. Є просто рослини конопель різних сортів, які відрізняються рівнем вмісту тетрагідроканнабінолу (ТГК) і каннабідіолу (КБД).
Чого добиваються промоутери т.з. «медичного канабісу»?
– Вони добиваються законодавчого дозволу на вирощування саме наркотичної коноплі – з якої потім роблять марихуану та інші препарати психоактивної дії. Тобто йдеться про намагання добитися законного дозволу на культивацію рослин з високим вмістом ТГК і КБД.
Тобто «медичний канабіс» – це про наркотики?
– Так, коли ви чуєте словосполучення «медичний канабіс», йдеться саме про рослини з наркотичним потенціалом.
Чому всюди говорять про «медичний канабіс»?
– Тому що просувати закон про легалізацію права «покурити траву» складнувато. Це робили з 2005 до 2017 року. Потім придумали словосполучення «медичний канабіс» – і справи у них пішли дещо краще.
Чи дозволено в Україні вирощувати коноплі?
– Так, дозволено, і ніколи не було заборонено. В Україні давно діють десятки підприємств, які абсолютно легально вирощують коноплі з низьким вмістом ТГК/КБД і переробляють їх для подальшого використання у легкій та харчовій промисловості. В Україні навіть діє багато десятиліть державна академічна установа – Інститут луб’яних культур, – яка займається цим питанням.
Чи мають рослини коноплі медичний/терапевтичний потенціал?
– Таке припущення можна зробити. Але станом на зараз чутки про чудодійні медичні властивості рослин коноплі занадто перебільшені. І тим більше немає підстав стверджувати про унікальні і незамінні медичні властивості рослин коноплі.
І все ж таки може доцільно допустити використання медичних препаратів, вироблених з рослин з високим вмістом ТГК/КБД?
– З цим жодних проблем немає. Якщо українські медичні академічні установи і Міністерство охорони здоров’я ухвалять рішення про доцільність використання відповідних медичних препаратів, для цього видається відповідний наказ МОЗ. Давати дозвіл на використання медичних препаратів – це повноваження уряду. Для цього не потрібна участь парламенту і не потрібні нові закони.
Чому тоді конопляні лобісти хочуть саме закон?
– Вони виконують замовлення великих міжнародних фармакологічних корпорацій – передусім з Канади та Німеччини. Це абсолютно лобістський комерційний проєкт, покликаний перетворити Україну на велику європейську плантацію з вирощування наркотичної коноплі. Все це робиться в інтересах кількох великих міжнародних гравців, які вже зараз виробляють саме наркотичні препарати саме для наркотичних, а не медичних цілей (хто був в Канаді в останні роки – тим пояснювати це не потрібно).
Чи отримує голова парламентського комітету з питань здоров’я нації Радуцький, Стефанишина та інші промоутери т.з. «медичного канабісу» гроші за цей легалайз?
– Ви вже знаєте відповідь на це запитання.
Сподіваюся, що народні депутати України не дозволять цим лобістським і смертоносним ініціативам імплементуватися у закон і у життя.
Руслан Кухарчук, голова організації «Всі разом!»
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Канабіс – у закон, гроші – у кишеню, людей – на цвинтар
Легалайз канабісу: про що говорять експерти?
Лікарі – про канабісний легалайз: пряма мова
Відео: Руслан Кухарчук про конопляні перспективи в Україні
Відео: Роман Ступницький про канабіс – у КАБІНЕТІ ЕКСПЕРТІВ