Канабіс – у закон, гроші – у кишеню, людей – на цвинтар

Наркоторгівля – один з найшвидших способів збагачення. Він приносить шалені надприбутки. До недавнього часу такий бізнес в усьому світі вважався кримінальним. Проте все частіше відбувається декриміналізація певних видів наркотичних речовин, а саме – канабісу. При цьому традиційно використовують аргумент про використання конопель у медичних цілях.

Інформаційна довідка: Найбільш поширена форма конопель – це марихуана, тобто сушене листя і квіти рослин конопель (Cannabis sativa). Конопля може надавати стимулюючий (збуджуючий) або загальмовуючий ефект і викликати зміни у відчуттях. Тому канабіс має ознаки декількох груп наркотичних речовин і її відносять до так званих «інших наркотичних речовин». Навіть малі дози є небезпечними та можуть викликати залежність.

Світовий тренд: канабіс в моді
Сьогодні все більше говорять про корисність такої наркотичної речовини. Створюється ціла конопляна індустрія та новий модний тренд – товари із канабісом. Вже випускаються не тільки лікарські засоби, а й побутові товари, косметична продукція, їжа, напої. Про розвиток конопляного бізнесу почали говорити навіть на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. На заході зібралися топ-менеджери з усього світу, які обговорювали перспективи подальшого розвитку цієї сфери. Учасники форуму погодилися, що ця справа приносить величезні надприбутки і попит тільки зростає.

Шалені надприбутки є великою спокусою для відомих брендів. Тому світові інфлюенсери активно лобіюють тему легалізації канабісу в законодавчому полі країн світу. І вже є певний результат:

Польща — з листопада 2017 року використовується в медичних цілях.
Австралія — у Західній Австралії дозволене зберігання і вирощування до 2 рослин; в Австралійській столичній території дозволено зберігання до 25 г; в Південній Австралії, Новому Південному Уельсі і Тасманії зберігання гашишу вважається досить несерйозним порушенням.
Бельгія — дозволене зберігання не більше 3 г, заборонено куріння в громадських місцях, застосовується в медичних цілях.
Британія — марихуана має статус наркотик класу «С», поліція має право заарештувати за куріння конопель у присутності дітей.
Німеччина — зберігання в невеликих кількостях трактується по різному в різних федеральних землях, з 2007 року вибірково застосовується в медичних цілях.
Мексика — дозволено зберігання не більше 5 г.
Нідерланди — дозволено зберігання не більше 30 г, дозволений продаж у спеціалізованих магазинах.
США — відсутній єдиний федеральний закон регулювання; споживання марихуани є легальним у Колорадо, Каліфорнії, Вашингтоні (окрім продажу), Алясці та Орегоні; з 1996 року в медичних цілях застосовується на Алясці, в Каліфорнії, Колорадо, на Гаваях, у Мені, Неваді, Орегоні і Вашингтоні.
Чехія — дозволено зберігання до 15 грам марихуани та до 5 грам гашишу.

США у конопляному диму
В Сполучених Штатах конопляна індустрія набула нечуваного розмаху. Зараз спостерігається шалений сплеск інвестицій в різні стартапи, пов’язані з каннабісом. Фінансування таких компаній подвоїлася із порівнянням у 2017 році.
Найбільшим центром вирощування і споживання коноплі в США є штат Каліфорнія. Нещодавно тут були прийняті нові правила, які дозволяють великому бізнесу почати інвестувати в конопляну галузь. За цими правилами малі і великі виробники потенційно можуть культивувати які завгодно за розміром площі конопель.

Подальша легалізація марихуани в інших штатах і розширення експортного потенціалу можуть дозволити американським виробникам вийти на значно більші масштаби. За даними останніх опитувань, 64% громадян США підтримують її легалізацію в рекреаційних цілях на всій території країни, а 94% «за» медичний канабіс. Поки що використання у медичних цілях дозволено в 29 штатах. Вже сьогодні чверть американських підлітків курять марихуану. Серед учнів середніх класів близько 24% споживають коноплі.

Із такою кількістю споживачів легких наркотиків у США виникне серйозна проблема в майбутньому. В умовах масового споживання опіоїдів цілком може статися поповнення жертв цієї епідемії за рахунок нового покоління, яке вже звикло до споживання психоактивних речовин. Таким чином десятки мільйонів клієнтів за 5-10 років – дуже перспективний ринок!

Намагання в Україні зняти табу на «дурь»
Питання легалайзу марихуани не оминуло й Україну. На ФБ-сторінці колишня керівниця Міністерства охорони здоров’я зробила пост із поясненням необхідності такої легалізації. Уляна Супрун каже: «Медичний канабіс допомагає полегшити страждання пацієнтів та нормалізувати самопочуття при низці тяжких захворювань і станів. Тому використовувати його у медицині, звісно з певними застереженнями, нормальна світова практика».

До цього на сайті Верховної Ради була зареєстрована петиція щодо законодавчого регулювання канабісу для науки і медицини. Наступного ж дня Супрун закликала підтримати цю петицію, розповідаючи про корисні властивості конопель.
Вже в травні 2019 було зареєстровано Законопроект щодо легалізації канабісу. Він включає положення про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення фундаментального права особи на життя, закладаючи підвалини для цілої галузі — культивації медичного канабісу, виготовлення препаратів та товарів на його основі тощо.

Автори проекту пропонують надати можливість вирощувати так звані «технічні» сорти канабісу усім підприємцям. При цьому, наукові установи і навчальні заклади матимуть змогу вирощувати канабіс без ліцензії: «медичний» — у обмежених кількостях (до 50 рослин), а «технічний» взагалі без обмежень. Також вони отримають право виготовляти препарати з канабісу, проводити клінічні дослідження.

Хворим на підставі медичного висновку і рецепту лікаря хочуть дозволити вирощувати до 4 рослин «технічного» або «медичного» канабісу. Але треба буде повідомити про це владу упродовж 5 днів від початку процесу. Національна поліція може перевіряти дотримання правил. А може і не перевіряти, мовляв, це ж «за показаннями лікаря». Вся ця історія означає підвищення попиту на медичні довідки-дозволи, відкриває вікно можливостей для «перевертнів у погонах», а також надає безліч можливостей для обіг та використання наркотичних речовин.

Також законопроектом пропонується внесення змін Кримінального кодексу України у контексті використання наркотичних речовин в медичних цілях без мети збуту, для власного споживання в медичних цілях. Автор проекту пропонує зняти будь-яку відповідальність за вирощування канабісу у небезпечних кількостях. Таким чином цим проектом планують фактично скасувати кримінальну відповідальність за вирощування та обіг рослин канабісу.

У пояснювальній записці зазначено: «Кліматичні умови України та ґрунти є ідеальними умовами для вирощування коноплі». Автори проекту нахабно вказують на те, що запропоновані зміни нададуть перспективу розвитку фармацевтичної галузі в Україні. Очевидно, в цьому й полягає головна проблема – в фінансовій зацікавленості певних осіб та корпорацій.
Одна українська фб-спільнота вже пропонує для купівлі власні продукти, напої та косметичні товари, як вони стверджують, з вмістом канабісу. У своїх рекламних повідомленнях пишуть: «Ми вирішили подарувати маленький Амстердам нашому прекрасному місту. З коноплею сир, печиво, шоколад, олія, кава, чай, кекси, хліб, булки, брауні, хумус… і ще багато іншого для здоров’я і гарного настрою. Відтепер Львів у тренді зі світом».

Чинне законодавство України – про наркобізнес
На національному рівні обіг таких засобів і речовин регулюється законами України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» та «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними». Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів є одним із найпоширеніших злочинів, передбачених розділом XIII особливої частини Кримінального Кодексу України.

Розділом XIII особливої частини Кримінального кодексу України передбачено відповідальність за злочини щодо незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, що встановлені у міжнародних документах, ратифікованих Україною, а саме:
Єдина конвенція про наркотичні засоби 1961 року; Конвенція про психотропні речовини 1971 року; Конвенція ООН про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин 1988 року. Всі ці документи декларують, що канабіс є наркотичною речовиною. Лікарі й відповідальні правоохоронці, які дійсно борються із проблемою наркотичної залежності молоді в Україні, одноголосно попереджають, що декриміналізація відповідальності за призведе до збільшення кількості наркозалежних. І, відповідно, до збільшення кількості злочинів. Поширення наркоманії та зростання злочинності, пов’язаної із незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів є актуальною, але не новою загальносвітовою проблемою, масштаби якої набувають все більших розмірів, становлять загрозу для здоров’я та життя невизначеної кількості людей.

 

Дивіться програму КАБІНЕТ ЕКСПЕРТІВ: “Канабісна омана легалайзу”

Більш того, Президент України під час прес-марафону 10 жовтня зауважив: “Зараз не йдеться про легалізацію канабісу. Але я знаю, що дуже багато людей хочуть займатися цим бізнесом в Україні. Але ми зможемо розглядати це тільки після того, коли знатимемо, що дійсно говоримо про медичну марихуану”. Але і на це слід зауважити, що питання доступності ліків на основі канабісу можна врегулювати за допомогою рішення Кабміну та МОЗ, і для цього непотрібно змінювати законодавство і декриміналізувати загальний вжиток марихуани.

Можемо констатувати, що в Україні почало діяти сильне фінансово-політичне лоббі, що поєднує фармацевтичні компанії та фінансові групи, які мають на меті виключно отримання прибутку без урахування соціальних наслідків. Є очевидним, що ті загрози, які виникнуть при легалізації рослин канабісу, перевищують гіпотетичну ситуативну користь.

Раніше, на спеціальному засіданні Кабінету експертів, відбулося детальне обговорення відповідних законопроектів. Позиції спеціалістів викладені тут.

Елеонора Дібрівна, резидент “Кабінету експертів”.

Дібрівна Елеонора, Кабінет експертів