Кілька десятків воїнів АТО пройшли духовну реабілітацію в Боснії та Герцеговині

Експертиза
26.08.2016

35 воїнів АТО отримали духовну реабілітацію під час паломницької подорожі  до міста Междугор’я в Боснії та Герцеговині у травні. Ініціаторами та організаторами  поїздки були Міжнародний благодійний фонд «Чаша Милосердя» та Всеукраїнський благодійний фонд «За гідність людини».

3

Учасниками подорожі стали 35 незнайомих між собою воїнів антитерористичної операції  з різних регіонів України (Одеська, Дніпропетровська, Вінницька та інші області), з різних батальйонів. В команді також був лікар-хірург та троє військових капеланів. Двоповерховий автобус на 65 місць створив комфортні  умови  кожному учасникові. Адже в дорозі були понад 30 годин. Своїми враженнями у бліц-інтерв’ю ділиться одна з  організаторів  заходу,  голова Всеукраїнського  фонду «За гідність людини» Геня Самборська.

  • Які загальні враження від поїздки?
  • Воїни АТО – це часто зранені і залежні від минулого люди. В них травмоване не тільки тіло, але й душа. Вони розуміють, що жити в минулому не можна, але не знають, як почати рухатися далі. Багато воїнів говорили про те, що вони це минуле принесли з собою , й від цього страждають їх дружини, діти. Цей тягар гнітить людину, і його дуже важко позбутися самотужки.
  • Під час перебування  ми  також відвідали реабілітаційний  центр для колишніх залежних. Ті люди були залежні від наркотиків, алкоголізму, порнографії. І вони свідчать, що звільнити від залежності може тільки Бог. Воїни, що їхали з нами в подорож, розуміли:  вони повинні позбутися залежності від минулого. Хочу також зазначити, що одна з жінок, проводжаючи свого чоловіка, побажала зустріти його таким, яким він був до війни.

1

  • Чи досягнули поставленої мети?
  • Вже наприкінці подорожі очі чоловіків світилися радістю та надією. Коли ми говоримо про воїнів АТО, то повинні розуміти – їхні духовні травми можуть бути набагато глибшими та болючішими за фізичні. Військові капелани надавали духовно-психологічну допомогу. Чоловіки часто приходили до капеланів на приватну розмову, в якій виливали біль із сльозами. І це не слабкість, адже тільки сильний чоловік здатний на сльози. Так, наприклад, один боєць за отримані від держави кошти купив собі пасіку. Купив тому, що з бджолами він себе почує краще, ніж з людьми. Після пережитого йому стало важко контактувати з родиною, друзями. А під час поїздки в колективі цей боєць почав себе відчувати по-іншому, він отримав необхідну йому допомогу та підтримку як емоційну, так і духовну.

2

  • Чи плануєте їхати ще раз?
  • Це була наша перша така поїздка з воїнами АТО. Раніше ми практикували подібне з лікарями-гінекологами. Плануємо наступного року теж зорганізуватися навесні з групою інших воїнів. Фактично це була паломницька подорож, тому що ми побували у святих місцях.
  • Яка роль християнських церков у реабілітації воїнів АТО?
  • Без Бога взагалі важко рухатися. Адже тільки Бог може вилікувати душевні та духовні рани людини, ніхто не може з цим впоратися. І людям потрібно про це говорити. Ми всі виховувалися в атеїстичному суспільстві, і людям зараз потрібно показати шлях до надії та миру. Не потрібно нав’язувати Бога, але треба вказати шлях до Нього. Дехто з команди, яка їхала з нами, уже був у медичних чи психологічних центрах. Їх враження, що духовна реабілітація є дуже ефективною та дієвою.

 

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram