Як побудувати ефективну державу після війни. І що ми робили не так? Пьотр Кульпа у Кабінет експертів

Експертиза
13.11.2024
Як побудувати ефективну державу після війни. І що ми робили не так? Пьотр Кульпа у Кабінет експертів

У новому випуску програми аналітичного центру Кабінет експертів – Пьотр Кульпа, директор Школи міністрів КШДУ ім. Сергія Нижнього і колишній секретар польської делегації в парламенті НАТО. Разом з ним обговорили, що змінити в державному управлінні України, щоб побудувати міцну, незалежну й ефективну державу. На його думку, державність, яку почали вибудовувати з 1991 року формувалась під впливом зовнішніх і внутрішніх ворогів.

За словами Кульпи, Україна наразі потребує змін у розподілі повноважень та відповідальності в центральних органах влади. Він наголошує, що без чіткого поєднання влади з відповідальністю, влада втрачає легітимність і ефективність, що небезпечно для її державності.

«Втрата повноважень – це найстрашніше, що може статися», – заявив Кульпа, зазначивши, що без відповідальності державне управління перетворюється на «серйозний злочин».

Експерт також акцентує увагу на важливості фінансової участі громадян у розвитку своєї країни. Він підкреслив: «Український народ має перший піклуватись за свою країну. Відійти від мислення про те, що держава будує економіку». Тобто, вкладати кошти в свою державу й не розраховувати лише на зовнішнє фінансування. Відповідно, це допоможе уникнути залежності від іноземних спонсорів і створити економіку, побудовану на внутрішніх ресурсах. В особливості Кульпа зауважує, що не держава будує економіку. Натомість держава може створювати можливості для підприємництва й самореалізації.

Зокрема, на прикладі Польщі Пьотр Кульпа пояснив, що ключем до успіху є не прямий контроль над економікою, а створення умов, які сприяють її розвитку.

«Я не пам’ятаю, щоб у нас поставало питання розвитку економіки, ми завжди фокусувалися на створенні умов для активних людей і підприємств», – сказав експерт. Він підкреслив важливість забезпечення соціальної стабільності та впевненості громадян у завтрашньому дні.

Також у бесіді торкнулись теми безпеки. Чи є сенс Україні розраховувати на НАТО чи краще укріплятись ядерною зброєю. Кульпа зазначає, що в цьому не вбачає протиріч. Тобто, Україна може паралельно зміцнювати обороноздатність, розвиваючи збройний, ядерний потенціал. Водночас приєднання до НАТО дозволить одночасно підвищити рівень захисту і знизити ризики.

Про те, як Україні ефективно перезаснувати державну систему управління після війни, дивіться у новому випуску Кабінету експертів з участю Пьотра Кульпи.

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram