Голодомор в Україні і концепція геноциду. Що говорить історична наука? Віктор Гудзь у Кабінет експертів
У новому випуску програми, ведучий Руслан Кухарчук з Володимиром Гудзем, істориком, автором і резидентом аналітичного центру Кабінет експертів. У студії вони говорили про одну з найтрагічніших сторінок української історії – Голодомор. Під час бесіди експерт розповів, чому ця тема важлива як для українців, так і для міжнародної спільноти, а також, які уроки з неї варто винести.
За словами Гудзя, довгий час тема Голодомору залишалася маловідомою за межами України. Значний внесок у її популяризацію зробила українська діаспора у США. У 1983 році (тоді це були 50-ті роковини трагедії), відбувались заходи, виступи, які привернули увагу світової спільноти до Голодомору. На жаль, до 1980-х років лише професійні історики знали про цю катастрофу.
Гудзь зазначив, що в світі існують дві основні концепції щодо Голодомору:
– Геноцид, тобто цілеспрямоване винищення української нації.
– Голод як наслідок об’єктивних і суб’єктивних причин, зокрема сталінської політики вилучення хліба.
Ще один з жахливих фактів згаданий істориком, – цілеспрямоване знищення близько чотирьох мільйонів котів і собак. На думку Гудзя, це було зроблено, щоб запобігти їх використанню для харчування або торгуванню для обміну на продукти. «Щоб люди не з’їли собак і котів, у результаті миші з’їли тварин», – підкреслив історик, підкреслюючи масштаби трагедії.
За особистими дослідженнями Володимира Гудзя, на території України внаслідок Голодомору загинуло близько п’яти мільйонів людей. У випуску також аналізуються конкретні докази створення умов для штучного голоду: вилучення хліба, репресії проти селян, політика розкуркулення, а також паралелі між методами радянської влади і нацистськими концтаборами.
Детальніше про ці події, їх наслідки та уроки для сучасності – дивіться у випуску програми Кабінет експертів з Володимиром Гудзем.
Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram