Страх, сором і фаталізм на фронті. Особливості психіки на війні і після. Пилип Духлій у Кабінет експертів

Експертиза
31.07.2024
Страх, сором і фаталізм на фронті. Особливості психіки на війні і після. Пилип Духлій у Кабінет експертів

«Після фронту в мене відбулась певна зміна пріоритетів у житті. Що важливо, а що ні. На багато речей я вже став махати рукою. – Також гість додає, – ставлення до життя помінялось. Я жив, наче я буду жити вічно. Хоча когнітивно розумів, що до 80-ти років, але емоційно, наче смерті не існує. Більшість людей так мабуть і живуть». У новому випуску Кабінет експертів клінічний психолог і ветеран Пилип Духлій поділився власним досвідом служби у війську та розповів, в якому стані наразі перебувають військові на фронті. Як цивільні можуть практично допомагати їм адаптуватись у цивільному суспільстві.

На початку розмови гість розповів про свій перший мінометний обстріл, який стався по дорозі на передову. Тоді, як він згадує, загинуло чимало його побратимів. «Після цього зрозуміли, що ми на війні», – сказав Пилип Духлій.

Експерт зазначає, що під час гострої реакції на стрес в організмі відбуваються рефлекторні дії. Відповідно вони спричиняють зміни в організмі, які пов’язані з викидом гормонів та зміною роботи вегетативної системи.

«Кров від кінцівок йде у внутрішні органи, це такий захисний механізм для того, щоб в разі поранення не було великої кровотечі. Також позиви в туалет, адже це теж токсини від яких на випадок поранення організм хоче позбавитись. Зокрема, йде викид глюкози у кров для того, щоб мобілізувати організм до активних дій, фізичної активності. Також сповільнюється час, тому що у людини максимальна сконцентрованість», – такі характеристики реакції організму на стрес назвав гість у студії.

Окрім того, назвав три базові емоції, які керують людиною, і в тому числі військовими. Це страх, сором і провина. За його словами, багатьма хлопцями на позиціях керував сором. «Що ти будеш ухилянтом, дезертиром, слабаком, що ти не впораєшся, ти ж чоловік», – каже Пилип.

Ведучий Руслан Кухарчук зокрема запитав про консультацію військовослужбовців. Чи звертаються вони за допомогою? І якщо так, то про що психолог говорить з ними на консультаціях? Гість зазначає, що багатьом хлопцям з фронту потрібно виговоритись. Проте, розповідати страшні історії, які цивільні не факт, що зрозуміють, значно краще психологу або людині, яка має власний військовий досвід також. Гість програми Пилип і є тим психологом з власним досвідом, який розповідає на консультаціях.

У даному випуску почуєте, що очікують від цивільних військові. Чи дійсно фаталізм допомагає облегшити відчуття страху? Чому армія більш зрозуміла, ніж цивільне життя – про це все і більше дивіться у випуску.

Нагадаємо, що Кабінет експертів – це аналітичний центр руху “Всі разом!”. Його резиденти генерують нові ідеї і реалізують найкращі рішення для державних трансформацій і суспільних перетворень. Щотижня ютуб-канал Кабінету експертів публікує свіжі аналітичні прогнози профільних галузевих експертів. Кожний коментар, інтерв’ю чи тематична програма, які представлені на нашому каналі, провокують широкий дискурс і суспільний резонанс. Нестандартний погляд на соціально-політичні, економічні та культурні процеси в Україні, обговорення проектів готових рішень, актуальні коментарі про головне тощо.

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram