В офісі Омбудсмана відбулася зустріч з представниками національного сімейного руху

Актуально
24.05.2019
В офісі Омбудсмана відбулася зустріч з представниками національного сімейного руху

23 травня 2019 в офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбувся круглий стіл «Соціальне партнерство держави та суспільства в інтересах сім’ї та дітей». Зустріч стала можливою за ініціативи громадянського руху «Всі разом!» та за сприяння Представника з питань партнерства з інститутами громадянського суспільства Андрія Мамалиги. Подія приурочена до Всесвітнього Дня захисту дітей.

В експертному колі говорили про оновлення національної стратегії розвитку та підтримки сім’ї в Україні, демографічний показник народжуваності, як загрозу національній безпеці держави,  забезпечення прав дітей та сімей на безпечне інформаційне середовище, а також проаналізували тенденції масштабування сімейного руху в Україні.

Руслан Кухарчук, голова Громадянського руху «Всі разом!» наголосив: «Сьогодні ми маємо ставити завдання не лише органам влади, а й самим собі. Щасливі та міцні сім’ї – це, передусім, відповідальність самих сімей і суспільства, у якому вони утворюються. Проте саме органи державної влади мають величезні повноваження для створення того, що ми на початку назвали просімейним суспільним порядком денним, або ж просімейною кон’юнктурою».

Адріан Буковинський, голова Благодійного фонду «Сім’я», резидент Кабінету експертів!» ГО «Всі разом!» зазначив, що суспільство потребує оновленого порядку денного у формуванні національної стратегії розвитку сім’ї та батьківства. Адже сильний інститут сім’ї – це низький рівень злочинності та загальний соціальний спокій у містах і селах. Інституалізація сімейного руху в Україні має стати пріоритетом державної політики вже сьогодні.

Олена Львова , старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. М.В. Корецького, резидент Кабінету експертів!» ГО «Всі разом!» звернула увагу на те, що згідно з 51 статтею Конституції України, національним законодавством та визнаними Україною міжнародними правовими документами, держава має зобов’язання розвивати та захищати інститут сім’ї. Сімейна політика є ключовою складовою захисту прав дітей та стратегією національної безпеки України. Захист інституту сім’ї повинен стати пріоритетним у державній політиці та національній стратегії.

Серед іншого, Борис Крімер, старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України наочно презентував показники падіння народжуваності в Україні та обумовлюючі його чинники. Обговорюючи це питання, прозвучала пропозиція включити до оновленої національної стратегії розвитку інституту сім’ї в Україні складову підтримки сімей, які виховують дітей в повних сім’ях і бажають народжувати. Довгострокове економічне і промислове планування завжди здійснюється з урахуванням поточної демографічної ситуації та прогнозованих тенденцій. Тому ця тема має стати абсолютно природною складовою всіх базових документів усіх органів влади, у тому числі, Ради національної безпеки й оборони.

Олег Гавриш, медіа-експерт, під час дискусії привернув увагу присутніх до необхідності створення безпечного інформаційного простору навколо дитини та роль в цьому батьків, школи та суспільства. Виховання дитини в здоровому психоемоційному середовищі та контроль за моніторингом медіа контенту на телебаченні, рекламі та соціальних мережах – це спільна відповідальність батьків та громадянського суспільства у партнерстві із владою.

Ігор Плохой, депутат Вилківської ОТГ, резидент Кабінету експертів!» ГО «Всі разом!» розкрив стратегію масштабування сімейного руху в Україні. Проаналізував тенденції поширення просімейних ініціатив в регіонах, підтримку місцевими радами рішень на захист інституту сім’ї в Україні. Виступаючий наголосив, що в цьому році 75 міст  та 250 000 учасників по всій Україні  долучаться до національної кампанії «Всі разом – за сім’ю!».

Микола Ляхович, начальник відділу національно-патріотичного виховання Міністерства молоді та спорту України висловився за координацію з громадянським сектором спільної діяльності у сфері національно-патріотичного виховання, з метою виховання дітей та популяризації в суспільстві українських національних цінностей, культури та традицій.

Резолюцією круглого столу стало звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини сприяти реалізації виконавчою владою Дорожньої карти з підтримки інституту сім’ї в Україні:

— не зволікати з прийняттям у 2019 році Державної програми з підтримки сім’ї та відповідального батьківства та негайно її ухвалити;
— створити центральний орган виконавчої влади, відповідальний за розробку і реалізацію державної сімейної політики, або запровадження посади Урядового уповноваженого з питань сім’ї;
— підвищити ефективність діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо забезпечення захисту прав і законних інтересів дітей, захисту сімейних цінностей та інституту сім’ї на місцях;
— активізувати роботу з пропагування інституту сім’ї, сімейних цінностей, формування відповідального батьківства та материнства, зокрема шляхом створення і трансляції освітніх і виховних телевізійних та радіомовних програм, публікацій у засобах масової інформації, проведення конференцій, круглих столів, семінарів, виготовлення та розміщення соціальної реклами;
— забезпечити у закладах освіти належний рівень виховання та навчання дітей, підлітків і молоді на основі моральних засад, пропагування цінності сім’ї, підготовки до подружнього життя, виховання подружньої та батьківської відповідальності, пропагування здорового способу життя;
— посилити контроль за змістом реклами з метою недопущення поширення соціально небезпечної реклами, яка може негативно впливати на здоров’я та свідомість дітей і молоді; унеможливити  пропаганду різних видів девіантної статевої поведінки у вигляді публічних заходів і рекламної продукції у місцях перебування дітей і підлітків.