ЗМІ та Церква в епіцентрі подій України: як розпалюється ворожнеча і хто має сіяти мир?

Актуально
01.10.2014

Журналісти, науковці, богослови та громадські діячі з різних місць України зібралися на науково-практичній конференції «Революція, війна та церква у медіавимірі». Захід відбувся 10 вересня в центрі Києва в готелі «Хрещатик».

Назва конференції відображає історичні події, починаючи з листопада 2013 року: Євромайдан, Революція гідності, анексія Криму, а тепер – військові дії на Донбасі. Метою зустрічі стала необхідність проаналізувати і узагальнити всі ці процеси, сформулювати перспективи майбутнього, а також дослідити фактор церкви і фактор мас-медіа, які стають все більш впливовими у цих процесах.

1_10_09

 

Протягом дня, навіть у перервах на каву, доповідачі та учасники конференції обговорювали важливі питання, ділилися досвідом та дослідженнями. Формат конференції складався з загальних спічів, коментарів, питань та відповідей після кожного тематичного блоку. Першою виступила журналістка Юліана Лавриш, аспірантка факультету журналістики ЛНУ з доповіддю: «Церква-влада-Євромайдан: полілог у контексті новомедійного дискурсу». Під час якого вона сказала: «Тут зібралися грекокатолики, православні, протестанти, які діляться своїм духовним досвідом і говорять яким вони бачили Євромайдан. І це вже цікаво».

2_10_09

 

З журналісткою Анною Бик розглянули тему: «Церква і громадянська війна: політика чи люди?». Дуже реалістичною, з доказами та фотографіями була презентація науковця, завідувача кафедри Інститута журналістики Олександра Холода. Він торкнувся питань латентного фашизму, теорії Райха та масмедійних комунікаційних технологій революційного фашизму як інмутації суспільства. Про функції мас-медіа у майбутньому в українській державі розмірковували з журналістом Euronews Тарасом Семенюком, а про функції церкви – з пастором церкви «Преображення Господнього» Павлом Валенчуком.

2_10_09

 

«Унікальність цього заходу в тому, що ми аналізуємо не просто революційні або воєнні події, а дивимося на них крізь призму засобів масової інформації, крізь призму релігійного церковного чинника. Тому що, поза всяким сумнівом, мас-медіа багато в чому вплинули на те, що відбувається і як це відбувається. А церкви і релігійні організації, своєю чергою, так чи інакше брали у всьому цьому активну участь.

4_10_09

 

По-перше, молилися за мир в країні, а по-друге, надавали гуманітарної допомоги громадянам. Це відбувається зараз на сході і відбувалось під час подій на центральній площі Києві», – зазначив президент «Новомедіа» Руслан Кухарчук. Завершили першу частину конференції презентацією спецгостя Арні Фельдстада про ресурсний центр для журналістів The Media Project. «Ми шукаємо відповіді на запитання: наскільки важливою є релігія в Україні, як по мірі розвитку подій змінювалася роль церкви в цих подіях, як у майбутньому Україна буде переживати на собі ефект церкви, і як вона буде змінюватись», – зазначив спікер.

5_10_09

 

Після обіду на учасників чекали доповіді про релігійну тему в українських ЗМІ після Євромайдану; про роль медіа в період воєнних дій на сході України. Актуальним став семінар про маніпулятивну термінологію військового конфлікту в Україні від журналіста і редактора Ольги Бідненко. Важливою складовою у подальшому діалозі стало з’ясування того, яку ж роль відіграють ЗМІ та Церква, що покликані формувати суспільну думку та стати фундаментом у процесі державотворення.

6_10_09

 

У доповіді Андрія Олійника, священнослужителя УГКЦ, доктора богослов’я, була представлена Папська енцикліки «Мир на Землі», яка була видана в 1963 році. «Того часу ситуація була дуже подібна тій, яку ми переживаємо зараз. Фактично, зусиллям Ватикану, завдяки заклику Папи Іоанна XXIII, який був скерований до двох ядерних мегадержав (США та СРСР), вдалося уникнути широкомасштабної війни у світі. Фактично, цей документ, який виданий після врегулювання конфлікту, вносить певні вказівки, поради, рекомендації для поліпшення ситуації, яка зараз існує на сході України і у Криму, та як повернути країну у мирне співіснування», – йшлося у доповіді.

7_10_09

 

«Перша річ, яка дуже важлива в збудуванні миру – це правда. Ми повинні всім суспільством стати на сторону правди, не боятися її, якою б вона не була. Другий ключовий елемент – солідарність. До якої б конфесії ми не належали, якої б національності б ми не були – нам потрібне єднання. Єднання заради миру», – пояснив священик.

Доповідачами конференції також були Максим Балаклицький, доцент Харківського національного університету ім. Каразіна; Петро Павлюк, викладач Донецького християнського університету; Олександр Циценко, журналіст.

8_10_09

 

Організаторами заходу виступили Асоціація журналістів «Новомедіа», громадянський рух «Всі разом!» та партнерська організація The Media Project.

Планується видання збірника доповідей конференції на українській та англійській мовах.

Нателла Мосіна, прес-центр “Новомедіа”

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram