Законність заборон політичних партій у воєнний період
30.03.2022
19 березня 2022 року указом Президента України № 153/2022 було затверджене рішення РНБО від 18 березня 2022 року «Щодо призупинення діяльності окремих політичних партій».
Щоб розібратися у законності прийнятого рішення щодо призупинення діяльності політичних партій в України, варто звернутися до законодавства України. Згідно положень ст. 36 Конституції України, «Громадяни України мають право на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей».
Як видно з тексту Конституції, обмеження стосуються випадків, коли це прямо встановлено законом, і це має відповідати інтересам національної безпеки, захисту прав і свобод людей тощо.
Таким законом є Закон України «Про політичні партії в Україні». Згідно положень ст. 5 Закону, діяльність політичних партій забороняється, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на підрив безпеки держави, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової чи релігійної ворожнечі.
Проаналізуймо підстави для заборони діяльності всіх партій, що ви визначені в Указі Президента.
Партія «Опозиційна платформа за життя» метою своєї діяльності (згідно діючої програми) ставить: «Вернем гражданам Украины право говорить,общаться, учиться на русском», «отмена… законов о языке, образовании, переименовании церкви, декоммунизации, люстрации и других актов», «неучастие в любых военно-политических союзах», «восстановление …торгово-экономических связей с Россией и странами СНГ; …пересмотр кабальных условий участия Украины во ВТО и ЗСТ с ЕС».
На мій погляд, що є оціночним судженням, я бачу у зазначених положеннях програми партії руйнацію проукраїнської політики, роззброєння України, встановлення місцевих автономій, що суперечать Конституції України, припинення торгівельних зв’язків з країнами ЄС, та як наслідок всього вищезазначеного – приєднання України до союзу країн на чолі з Російською Федерацією.
Враховуючий збройний напад на Україну Російської Федерації, програма діяльності аналізованої партії суперечить національним інтересам України, оскільки насилля, яке здійснює Російська Федерація не може бути підставою для встановлення дружніх відносин з державною-агресором.
Тому, на мій погляд, законним є не лише тимчасове зупинення, але й повна заборона діяльності політичної партії «Опозиційна платформа за життя» на чолі з Юрієм Бойком та Вадимом Рабіновичем.
«Партія Шарія» закрили доступ до свого сайту та офіційного тексту своєї програми. За даними Wikipedia, Партія Шарія, на чолі з Анатолієм Шарієм розповсюджують сепаратиській ідеї. Також, як зазначає https://www.chesno.org/ Анатолій Шарій активно займається діяльністю, що може розцінюватися, як загроза територіальній цілісності України та діючого конституційного ладу. Маються докази співпрацювання та підтримки деструктивної діяльності «Партії Шарія» з боку представників російської пропаганди (за даними https://www.chesno.org/).
Тому законним є не лише призупинення діяльності, але й заборона діяльності цієї партії, про що вже давно наявний спір в Окружному адміністративному суді міста Києва.
Політична партія «Держава» в своїй програмі ставить за мету боротьбу з «паразитами» у трудових відносинах, проповідуючи комуністичні ідеї. Також вони ставлять мету – зміну про європейського напрямку розвиту України, а замість цього – «Всебічне об’єднання слов’янських народів як основи для інтернаціоналізму». Оскільки слов’янські народи вирішили розв’язати війну в Україні, займаються вбивством та геноцидом українського народу, діяльність цієї партії також має бути під забороною.
Крім того, метою діяльності партії «Держава» є подальше обмеження прав та свобод громадян, що нерозривно пов’язане з принципами діяльності комунізму. Серед таких прав передбачають право на власність, право на свободу віросповідання, право на свободу слова та вільний вибір місця проживання. Це права, які ніколи не дотримувалися ні в Радянському Союзі, ні в сучасній Російській Федерації, і які партія «Держава» має на меті також обмежити, чи скасувати зовсім.
Щодо інших партій, назва який говорить сама за себе «ЛІВА ОПОЗИЦІЯ», «ПРОГРЕСИВНА СОЦІАЛІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», «СОЮЗ ЛІВИХ СИЛ», «СОЦІАЛІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», «СОЦІАЛІСТИ», «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» – відомою є їх проросійська політика, спрямована на знищення української ідентичності, та приєднання України, як додатка, до Російської Федерації.
Знову ж таки, саме збройна агресія Російської Федерації призвела до того, що заборона діяльності проросійських політичних партій стало загрозою суверенітету та територіальній цілісності України.
Політична партія «НАШІ», хоча і не має у своїй програмі антиукраїнських положень, але керівник – Євгеній Мураєв, балотувався від партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» (№ 1 в списку), був головою партії «За життя!». Відомий своєю проросійською політикою і публічними виступами щодо неспроможності України чинити ефективний спротив російським окупантам.
«БЛОК ВОЛОДИМИРА САЛЬДО». Голова Блоку свого імені підтримав окупацію Херсону, 13 березня вийшов на відповідний малочисельний мітинг у Херсоні. І хоч члени його партії засудили дії свого лідера проти суверенітету України та зрадницькою діяльністю, ця партія також має всі підстави бути забороненою на території України.
Щодо повноважень на прийняття рішень. Згідно положень п. 9 ч 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно… порушувати у порядку, визначеному Конституцією та законами України, питання про заборону діяльності політичних партій, громадських об’єднань, якщо вона спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення.
Президент України згідно п. 8 ст. 106 Конституції України очолює Раду національної безпеки і оборони України. Згідно положень ст. 107 Конституції України, Рада національної безпеки і оборони України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони.
Оскільки діяльність перелічених політичних партій не відповідає національним інтересам, спрямована на порушення суверенітету України, підтримують зміну конституційного ладу насильницьким шляхом – зупинення та в подальшому, заборона діяльності таких партій в установленому законом порядку – є законною.