Еротизація дітей і кримінальна відповідальність дорослих

Соціальні мережі досить часто стають інструментом для заробітку грошей та пошуку клієнтів. Чим більше підписників, тим більше заробляють власники сторінок. Найцікавіший контент, який приваблює багатьох людей – це діти. Тому багато батьків стараються знімати цікаві відео про своїх дітей та популяризувати їх, набираючи чималу аудиторію. Діти-моделі – найбільш запитувані серед глядачів. Дивитися на дітей цікаво, оскільки діти веселі, позитивні та часто бувають смішними. Але зловживання дитячою безпосередністю, довірою та позитивом можуть призвести до дуже негативних наслідків.

Деякі батьки у гонитві за грішми, прагнучі популярності, вигадуючи нові та нові сценарії для цікавих світлин та stories своїх дітей, забувають, де знаходиться межа, за якою починається недоречна еротизація своїх дітей та спонукання сторонніх дітей до аморальної зацікавленості.

Сексуальна експлуатація, трудова експлуатація, педофілія, торгівля дітьми, зґвалтування дітей, порноіндустрія за участю дітей, проституція, психоневротичні розлади, розбиті серця, втрачене дитинство – це лише початок списку наслідків, до яких веде зловживання батьками використання образів своїх дітей у соцмережах.

Зображення дівчинки 8 років Мілани Маханець у коротких спідницях та панчохах в поцілунку з хлопчиком 13 років – це рання сексуалізація дитини, яка має ознаки складу злочину, передбаченого ст. 156 Кримінального кодексу (розбещення малолітніх) з кваліфікуючою ознакою за ч. 2 – щодо малолітньої особи. Потерпілими в даному випадку виступають не лише діти, зображені на світлинах, а й діти, які переглядають соціальні мережі та є підписниками даної сторінки. Йдеться по сотні тисяч дітей, яким нав’язують ранні сексуальні стосунки, еротичні образи та «кохання по-дорослому». За вчинення подібних дій законодавством передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Зображення оголених ніг дітей з сексуальним підтекстом також можна віднести до дитячої порнографії, яка згідно положень ст. 5 Закону України «Про захист суспільної моралі» є забороненою в Україні. Під дитячою порнографією Кримінальний кодекс України (ст.156-1 примітка) розуміє «зображення у будь-який спосіб дитини чи особи, яка виглядає як дитина, у реальному чи змодельованому відверто сексуальному образі або задіяної у реальній чи змодельованій відверто сексуальній поведінці».

Розміщення відвертих фото дітей призводить до вчинення глядачами-дорослими (педофілами) злочину, передбаченого ст. 156-1 Кримінального кодексу України – «домагання дитини для сексуальних цілей». Склад даного злочину передбачає пропозиції через будь-який інформаційно-телекомунікаційний зв’язок зустрічі онлайн чи офлайн з метою вчинення дій сексуального характеру, або розпусних дій.

Також ст. 301 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за виготовлення, розповсюдження, збут дитячої порнографії або примушування неповнолітньої особи до участі у створенні дитячої порнографії, за що передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років позбавлення волі.

Слід зазначити, що батьки, розміщуючи світлини своїх малолітніх дітей в образах «кохання по-дорослому», вчиняють, крім зазначених вище, ще й злочин, передбачений ст. 150 Кримінального кодексу України –«експлуатація дитини, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання її праці».

Згідно положень ст. 188 Кодексу законів про працю України, «не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років».

Зі змісту сторінок дітей в соціальних мережах встановлено, що діти-моделі у віці навіть 8 років вже працюють ледь не повний робочий день, постійно знімаючись у роликах, що порушує їх право на освіту, право на відпочинок та право бути захищеними від трудової експлуатації. Якщо довести факт отримання батьками коштів від такої діяльності, то виникає навіть підстава для позбавлення батьківських прав, що передбачена ст. 164 Сімейного кодексу України.

Нажаль, не всі батьки бачать різницю між примушуванням дитини до 15 років працювати прибиральницею в торговому центрі (що є явною експлуатацією), та роботою фотомоделі на повний робочий день, коли дитина замість відвідування школи – знаходиться на домашньому навчанні. Але по суті, в обох випадках батьки займаються експлуатацією своєї дитини, що є також кримінально караним діянням та може призвести до позбавлення таких батьків батьківських прав.

Правила розміщення світлин в соцмережах передбачають заборону розміщувати фото сексуального характеру за участю дітей, а також будь-які зображення, що припускають вчинення сексуального акту за участю дитини, в тому числі ліжко в кімнаті, де знаходяться діти, якщо мова йде про «кохання», чи «день закоханих», поцілунки дітей, будь-які світлини, що можуть бути причиною педофілії, зображення дітей у сексуальному одязі, а також будь-який контент, в якому фігурують діти в сексуальному контексті. Цей перелік взято з правил спільнот Instagram та Facebook.

Згідно положень ст. 9 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на отримання інформації, яка відповідає її віку. Тому, якщо ваші діти стали потерпілими від злочинної поведінки недобросовісних осіб, то варто пам’ятати, що кожен має право поскаржитися на неприйнятний контент, повідомившиInstagram чи Facebookпро наявність світлин сексуального характеру за участю дітей. В такому випадку сторінку з небезпечним для дітей контентом може бути заблоковано та видалено.

Отже, наразі законодавство України охороняє дітей від негативного впливу інформації, що не відповідає їх віку та від випадків надмірної сексуалізації дитячих образів у соцмережах. Батькам варто пам’ятати про те, що кожне виставлене фото чи відео матимуть вплив не тільки на життя їх дітей та дітей-глядачів, але й може призвести навіть до законної відповідальності таких батьків.

 

Мохнюк Руслана, Кабінет експертів