Як розірвати договір дарування квартири? Про що потрібно знати до дарування
30.09.2020
Руслана Мохнюк, аналітик Кабінету експертів, адвокат консультує з питання розірвання договору дарування нерухомого майна.
«Подарувала синові квартиру, а він став ставитися до мене погано і не навідується зовсім. Можна я скасую дарування?».
«Я подарував їй квартиру, а вона подала на розлучення. Що мені тепер робити?»
Подарунки коханим, родичам та близьким завжди мають якусь мету (згідно українського менталітету). Якщо дарується нерухомість, то це не виключення. Дарувальники очікують у відповідь не гірше ставлення, але, нажаль, забувають про юридичну сторону договору дарування та його суть.
Договір дарування є безвідплатним. Неможна очікувати від обдарованого, чи обдарованої, що у відповідь будуть зроблені якісь дії, чи надане якесь майно… Тоді це вже не дарування. Це може бути договір довічного утримання, чи договір купівлі-продажу, але не дарування.
І все ж таким, як же скасувати договір дарування, якщо ну дуже потрібно?
Законом встановлені декілька підстав для розірвання договору дарування. Виходячи з положень с. 727 Цивільного кодексу України, можна вимагати розірвати договір дарування якщо:
1) проти дарувальника вчинено кримінальне правопорушення, і не будь-яке, а проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей. І, відповідно, є вироку суду за вчинений умисний злочин.
2) обдарований створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність. Для цього потрібно мати акт огляду подарованої речі та висновок про її пошкодження (це як мінімум). Але важливо буде ще й довести причинно-наслідковий зв’язок щодо того, що це саме обдарований, а не хтось інший, створює загрозу коштовній, а не будь-якій, речі. Коштовність і цінність також потрібно буде довести. Оскільки це поняття суб’єктивні, то проведення експертиз та роки судового процесу забезпечені.
3) подарована нерухомість відноситься до об’єктів культурної спадщини і обдарованим зроблене перепланування, чи інші дії, які пошкоджують таку культурну спадщину. Тут потрібно, щоб подарована нерухомість була занесена до реєстру об’єктів культурної спадщини і саме пошкодження потрібно довести документально, наприклад, актом огляду комісії, тощо.
А якщо дарунок вже пішов «по рукам», то варто звернути увагу на ч. 4 ст. 727 Цивільного кодексу України, в якій визначено, що розірвання договору дарування можливе лише за умови збереження дарунка. А якщо дарунок проданий чи передарований, то такий договір дарування не може бути розірваний. Такої позиції притримується і КЦС у складі Верховного Суду по справі № 464/1509/17 (від 26 вересня 2019 року), зазначаючи: «Для того, щоб можливо було розірвати договір дарування на підставі статті 727 ЦК України, на момент пред’явлення дарувальником вимоги про розірвання договору дарування, обдарований повинен бути власником майна (дарунка»).
Отже, із зазначеного видно, що розірвати договір дарування досить важко. Для цього мають бути досить вагомі підстави, про які чітко вказано в законі.
Що ж ще можна зробити з дарунком, який хочеться дуже повернути?
Ще можна заглянути в минуле, і спробувати визнати договір дарування недійсним. Наприклад, якщо дарувальник подарував спільне майно подружжя без згоди другого з подружжя, чи якщо договір дарування викладено «на серветці», а не в нотаріальній формі з подальшою держаною реєстрацією, чи якщо дарувальник перебував на обліку у псих- чи нарко- диспансері, і не усвідомлював значення своїх дій.
Багато, хто намагається визнати недійсним договір дарування, вчинений особою, яка зловживає алкогольними напоями. Але практика показує, що вживання алкогольних напоїв не може бути підставою недійсності договору дарування. Якщо людина самостійно прийшла до нотаріуса, проти якого немає кримінальної справи, і вчинила дарування, то такий договір є дійсним і не може бути визнаний недійсним.
Навіть похилий вік не може стати підставою для визнання договору дарування недійсним. Для прикладу, у справі 522/9562/16-ц суд відмовив 80-річній бабусі у визнанні договору дарування недійсним через помилку у сприйнятті суті відносин.
Тому, перш ніж оформлювати під тиском вмовлять договір дарування, потрібно добре подумати, проконсультуватися в юриста, щоб розуміти суть здійсненого правочину, який відмінити жодним чином не можна. І якщо ви вже вирішили вчинити акт доброї волі, та подарувати нерухомість близькій, рідній людині, то не очікуйте у відповідь щось особливого чи хорошого. Важливо пам’ятати, що хоча закон передбачає можливість укласти договір дарування з умовою вчинення на користь третіх осіб якихось дій (пов’язаних з майном, чи не пов’язаних з ним), але на користь самого дарувальника жодних умов бути не може. Тоді це вже не буде договором дарування.