Історична мирна угода між Ізраїлем та ОАЕ: як це трапилося

Ізраїль та Об’єднані Арабські Емірати досягли історичної згоди про мирну угоду, яка безперечно матиме вплив на розвиток подій на Близькому Сході. Вони домовились про нормалізацію відносин і встановлення дипломатичних зв’язків. Посередником такого рішення став президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп.

«Величезний прорив сьогодні! Історична мирна угода між двома нашими великими друзями – Ізраїлем та Обʼєднаними Арабськими Еміратами, написав він 13 серпня у своєму Twitter.

Угода була закріплена телефонною розмовою між президентом США Дональдом Трампом, прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху та кронпринцем Абу-Дабі і фактичним лідером ОАЕ Мухаммедом бін Заїдом.

Дипломатичний прорив

У Білому домі оприлюднили спільну заяву лідерів трьох держав, в якій зазначається, що протягом найближчих тижнів ізраїльські та еміратські делегації зустрічатимуться і підпишуть низку угод про співробітництво.

«Цей історичний дипломатичний прорив буде сприяти встановленню миру у близькосхідному регіоні та є свідченням сміливої дипломатії та далекоглядності трьох лідерів, а також мужності ОАЕ та Ізраїлю для прокладення нового шляху… Внаслідок цього дипломатичного прориву й на прохання президента Трампа, за підтримки Обʼєднаних Арабських Еміратів Ізраїль призупинить проголошення суверенітету над областями, зазначеними в президентському мирному плані, і зосередить свої зусилля на розширенні звʼязків з іншими країнами в арабському і мусульманському світі», зазначається у заяві Білого дому.

Згідно з угодою, Ізраїль не оголошуватиме суверенітет над усім західним берегом річки Йордан, а мусульмани зможуть вільно відвідувати культові місця Єрусалиму.  Також підписанти будуть продовжувати нормалізацію палестино-ізраїльського конфлікту з іншими країнами Персидського заливу.

Що спонукало?

За словами ізраїльського прем’єра Нетаньяху, досягнення мирної угоди між цими двома країнами є історичною подією. Через те, що з часу проголошення незалежності у 1948 році Ізраїль, який фактично розташований серед арабських країн,  перебуває із ними у стані постійного конфлікту. Погіршується ситуація також і через те, що триває боротьба із палестинцями, які є арабами, але не мають власної держави. Арабські країни вважають Ізраїль загарбником Палестини й агресором, який порушує права палестинців.

Протягом ХХ століття Ізраїль мав декілька військових зіткнень із низкою арабських країн. Але з початку ХХІ геополітична ситуація на Близькому Сході почала змінюватися. Деякі арабські країни визнають необхідність нормалізації відносин з Ізраїлем. Сприяє цьому й політика Ірану, який прагне поширювати свої вплив на інші держави в регіоні. У тому числі й через розробку ядерної зброї, що Тегеран офіційно заперечує. Тому араби готові співпрацювати з Ізраїлем у боротьбі проти Ірану та неофіційно вже відновлюють співробітництво у різних галузях. Проте фактично з «Ліги арабських країн», до якої входять 22 держави, лише дві країни мають врегульовані відносини з Ізраїлем – Єгипет та Йорданія. Ізраїль підписав мирні угоди з Єгиптом у 1979 році та Йорданією у 1994 році. Проте Арабські Емірати, як й більшість інших арабських країн, не визнавали Ізраїль і досі не мали з ним ані дипломатичних, ані економічних відносин.

Цій мирній угоді передувало небезпечне загострення ситуації на Близькому Сході. У травні 2020 року Палестина заявила про рішення щодо розриву відносин із Ізраїлем та США. Причиною стала заява ізраїльської сторони про намір приєднати землі на Західному березі річки Йордан на користь єврейських поселень. США підтримали план Ізраїлю. Державний секретар США Майкл Помпео у листопаді 2019 року заявив, що Штати більше не вважають ізраїльські поселення на Західному березі Йордану незаконними. Тегеран відповів обуренням.

Таким чином, досягнена мирна угода між цими двома країнами посилить опозицію Ірану на Близькому Сході. Результатом  домовленостей має стати обмін послами найближчим часом.

Історична довідка: як теплішали відносини між Ізраїлем та ОАЕ

До серпня 2020 року Емірати офіційно не визнавали право Ізраїлю на існування. Між собою держави не мали офіційних дипломатичних або економічних зв’язків. Проте служби обох країн негласно співпрацювали в різних сферах, в тому числі оборонної та розвідувальною. Ця співпраця головним чином була продиктована обопільним протистоянням іранській ядерній програмі та його регіональному впливу.

У 2015 році Ізраїль відкрив офіційну дипломатичну місію в Абу-Дабі при Міжнародному агентстві з поновлюваних джерел енергії. У червні 2019 року голова ізраїльського МЗС Ісраель Кац відвідав столицю ОАЕ Абу-Дабі з офіційним візитом. Це перший візит високопоставленого ізраїльського політика в арабську країну після закінчення Бахрейнський конференції в тому ж місяці. Кац зустрівся з генсеком ООН Гутеррешем, а також з офіційними особами ОАЕ і обговорив з ними регіональні проблеми.

У жовтні 2019 року деякі ЗМІ повідомили, що уряд ОАЕ погодився на нормалізацію відносин з Ізраїлем заради спільного протистояння Ірану. 12 канал ізраїльського телебачення повідомляв про те, що ініціатива виходила від глави МЗС Ізраїлю Ісраеля Каца, який зустрічався в кулуарах Генасамблеї ООН з главами МЗС країн Перської затоки.

13 серпня 2020 року було оголошено про те, що між Ізраїлем і ОАЕ буде підписаний договір про нормалізацію відносин за участю США. Після цього, президент Ізраїлю Реувен Рівлін направив шейху Мухаммеду бін Заїду аль-Нахайяну, спадкоємцеві престолу ОАЕ, офіційне запрошення відвідати єврейську державу з офіційним візитом. Телеканал «Sky News Arabia [en]», що віщає з Абу-Дабі арабською мовою, записав і вперше в історії показав інтерв’ю з главою ізраїльського уряду Біньяміном Нетаньяху.

13 серпня 2020 року було оголошено, що дві країни укладуть мирну угоду і в майбутньому відкриють посольства. Крім цього будуть підписані угоди про співпрацю в оборонній сфері, про пряме авіасполучення, про інвестиції, про співпрацю в сферах культури та охорони здоров’я.

Ярослав Божко, голова центру «Доктрина», коментує подію наступним чином:

«Загалом спроба врегулювання відносин педалюється зі США, які хотіли б закріпити певні дипломатичні перемоги у регіоні. Визнання Ізраїлю з боку ОАЕ значною мірою сприяло і налагодженню стосунків зі США, особливо пріоритетних напрямів у сфері ВПК та нафтового ринку. Наскільки буде довговічною така стабільність – сказати важко, але ОАЕ ніколи не були ключовою загрозою для Ізраїлю. Нині ця перемога здебільшого є символічною, тож говорити про тенденційний прорив передчасно».

 

Дібрівна Елеонора, Кабінет експертів