Відгук доктора юридичних наук щодо Науково-правової експертизи НДІ ім. Ф.Г. Бурчака

Експертиза Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака Національної академії правових наук на запит організації «Всі разом!» є надзвичайно актуальною. Адже вона охоплює низку злободенних проблем, пов’язаних з поняттям гендеру, навколо якого останніми роками створився значний суспільний резонанс, та яким часто спекулюють на тлі загальної необізнаності громадськості в цих питаннях, маніпулюючи суспільною свідомістю під час євроінтеграційних процесів України.

Крім того, штучний ажіотаж навколо ілюзії незахищеності чи порушення прав людини і громадянина представників певних соціальних груп, спонукає політиків до прийняття неправових рішень, що призведуть до зайвого навантаження на систему законотворчості. Особливо це стосується внесення змін до положень, закріплених в Конституції України як її Основному Законі в період воєнного стану, що становить загрозу для конституційного ладу України та національної безпеки, як вдало наголошено в даному документі.

Детальний аналіз міжнародно-правових інструментів в контексті виконання Україною певних зобов’язань щодо вступу в Європейський Союз, представлений в Експертизі, дозволяє розширити як загальну освіченість пересічних громадян України, так і усунути певні хибні стереотипи про «обов’язкові» умови для України щодо прав людини та недискримінації в гендерних питаннях (до прикладу, щодо легалізації так званих одностатевих партнерств і «шлюбів»), а також підвищити професійну обізнаність більшою мірою представників органів влади на всіх рівнях.

На щастя невігластво не є мірилом свободи думки і слова в незалежній демократичній країні, якою є Україна. Наразі саме Україна стоїть на захисті демократії, прав та свобод людини не лише  географічно на теренах Європи, а на кордонах права та моралі, захищаючи не тільки традиційні українські цінності, а й загально людські. Тому звертаючись до питання членства України в Євросоюзі слід спиратися на положення міжнародних інструментів, на основі яких функціонує все міжнародне співтовариство, що влучно представлено в зазначеній Експертизі.

Нинішнє українське законодавство має достатні правові механізми для захисту прав людини, зокрема й в такій делікатній (ба навіть інтимній) сфері, яка стосується приватного життя і статевості.

Нагадаємо, що громадянський рух «Всі разом!» у жовтні 2023 року ініціював проведення тематичної науково-правової експертизи щодо законності або незаконності насичення правового поля України гендерним наративом і категоріями «сексуальна орієнтація і гендерна ідентичність», а також щодо спроб змінити дефініцій шлюбу та сім’ї в українському законодавстві.

Науково-правову експертизу готував Науково-дослідний інститут приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака Національної академії правових наук України. Науковці-правники дали відповідь на п’ять поставлених питань. Ознайомитися з відповідями – ТУТ!

Висновок вже спрямований всім профільним органам влади і експертному середовищу.

Островська Богдана, Кабінет експертів