Міжцерковна рада в системі громадянського суспільства»
Саме духовну систему, вірніше її частину, що включає в себе функціонування, розвиток, вплив на суспільство в цілому Християнських Церков, через практичний приклад співпраці різних християнських конфесій і деномінацій у спільній Духовній Раді Християнських Церков Запорізького краю, і буде йти мова у цій статті.
Насамперед трохи з теорії держави і права. У сучасному світі існують дві системи: система суспільства в цілому і система громадянського суспільства. Система суспільства (в широкому розумінні) охоплює державу, а громадянське суспільство існує незалежно від неї, реалізуючи приватні інтереси громадян. Проте держава покликана за допомогою права сприяти подоланню конфліктів і надзвичайних ситуацій, забезпечити оптимальні умови для функціонування суспільства.
Як багатокомпонентне соціальне утворення громадянське суспільство має надзвичайно складну структуру, основою якої є людські потреби та інтереси. Її формують п’ять основних систем: соціальна, економічна, політична, духовна та інформаційна. Як вже було сказано: держава покликана за допомогою права сприяти подоланню конфліктів і надзвичайних ситуацій, але на цей час маємо в Україні і суспільній конфлікт і надзвичайну ситуацію… Оглядаючись назад можу впевнено сказати, що причиною формування Духовної (міжцерковної) Ради стала саме ситуація в Державі Україна у 2014 році.
До цього періоду було міжцерковне спілкування і діяла Духовна Рада Євангельських Церков, були деякі спільні проекти з ортодоксальними конфесіями на кшталт проведення круглих столів: «Про виключення професій гадалок, екстрасенсів з класифікатору професій в Україні», «Креаціонізм та теорія еволюції в шкільному підручнику ХХI століття». Але, коли в нашу країну прийшло спільне лихо, стали гинути люди, Церква об’єдналася у спільній молитві до Бога про мир, злагоду, порозуміння в Україні. Перша молитва відбулася в суботу 15 березня 2014 року, напередодні референдуму у Криму, прийшли стихійно більше тисячі людей…, прийшли і представники правоохоронних органів, щоб розігнати натоп, але все закінчилось тим, що молились і за них…
А вже з 23 березня 2014 року і до цього часу у Запоріжжі триває безпрецедентний масовий захід «Щотижнева молитва Господу Ісусу Христу» на майдані біля будинку Запорізької Облради/Облдержадміністрації. (Додаток 1,2).
Саме завдяки цьому заходу події 21.04.2014 року перед будівлею мерії м.Запоріжжя перетворилися на виставу з яйцями та борошном, а головне, не було пролито людської крові.
Священники і віруючі молилися на майдані перед Запорізькою Облрадою/Облдержадміністрацією, а перед мерією відбувався сепаратиський мітинг. Єпископ Римо-Католицької Церкви Владика Ян Собіло з молитви поїхав до мерії і допоміг у зупинені протистояння, а майдан молився…
Цілями і задачами Духовної Ради Християнських Церков є перш за все – сприяти порозумінню в суспільстві, відстоювати християнські принципи моралі, бути інструментом для створення умов для вільної проповіді Євангелії Ісуса Христа.
Як частина громадянського суспільства Духовна Рада чинить тиск (лобіює інтереси) на державу, для захисту (адвокації) християнських цінностей у суспільстві.
Прикладом може стати:
– Звернення до мера м.Запоріжжя про недоцільність проведення, та підтримки «Фестивалю рівності» у місті Запоріжжі 24-25 вересня 2016р. (Додаток 3).
– Проведення щорічної Пасхальної ходи центральним проспектом Запоріжжя для відкритого сповідування Християнської віри та її цінностей. (Додаток 4).
– Проведення першого в Україні «Маршу за життя» на захист життя людини від зачаття та захист сім’ї, як союзу чоловіка та жінки». (Додаток 5).
Духовна Рада ініціювала збір підписів за недопустимість внесення змін в Конституцію України, щодо формулювання що є сім’єю. В результаті від Запорізького краю за 4 дні було зібрано, та передано у Верховну Раду понад 13 тисяч підписів.
У червні 2017 року Духовна Рада Християнських Церков направила звернення до депутатів Верховної Ради від Запорізького краю, Президента, Голови Верховної Ради щодо недопущення змін у Трудовий кодекс (щодо гендеру), та не голосування Стамбульської конвенції.
Більше того, завдяки зверненням Духовної Ради до Облради, мера, ініціювання збору підписів, у Запоріжжі збережено один з центральних парків, який до того ж є екологічним фільтром центральної частини міста.
Якщо проаналізувати ці приклади, то можна вивести алгоритм-формулу ефективного зовнішнього діалогу для адвокації християнських цінностей у суспільстві для представлення консолідованої церковної позиції у виникаючих питаннях. Загроза (виклик, питання) – скликання Духовної Ради – опрацювання рішення, підготовка документів – дія (лист, хода, марш, запит, звернення, збір підписів) = Р Е З У Л Ь Т А Т!
На мою думку, саме через об’єднання Християнських Церков, конфесій, деномінацій на основі Біблії прийде відповідь на молитву Господа Ісуса Христа – Євангелія від Іоанна розділ 17., а через це єдність Церкви Ісуса Христа, єдність та розквіт суспільства в цілому.
Приклад Запорізького краю показує, що це – можливо. Що потрібно, щоб такі Ради запрацювали в усіх областях України? По-перше, треба щоб з’явилася хоча б одна людина, яка повірила б у це і почала молитись до Бога… По-друге, коли розпочнеться спілкування треба, цитую Єпископа Запорізького і Мелітопольського УПЦ КП Владику Фотія: «Треба шукати те, що нас об’єднує, а те що розділяє знайдеться саме».
Хочу навести один приклад, влітку 2015 року одна з конфесій написала листа до ОБСЄ, щодо утиску їх прав у Запорізькому краї, і на одну з зустрічей Духовної Ради приїхали спостерігачі з ОБСЄ з перекладачем, окрім цитування Конституції України, Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» довелось цитувати Євангелію від Іоанна розділ 17., та говорити, що єдність сформувалася на той час, завдяки більш ніж 70 спільним молитвам за мир, злагоду та порозуміння в Україні на майдані перед будинком Облради/Облдержадміністрації.
Спостерігачі були приємно вражені, натхненні і дякували за місію Церков у налагодженні порозуміння в регіоні.
Модератор міжконфесійних зустрічей
Духовної Ради Християнських Церков Запорізького краю
Тетяна Ярмохіна
Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram