Сім’я – ключовий об’єкт національної безпеки. Позиція юристів-науковців на тематичному круглому столі

Актуально
17.05.2024
Сім’я – ключовий об’єкт національної безпеки. Позиція юристів-науковців на тематичному круглому столі

Провідні українські науковці в галузі права обговорили важливість збереження і розвитку інституту сім’ї в національному законодавстві. 15 травня відбувся науково-практичний круглий стіл з нагоди Міжнародного дня сім’ї. Темою заходу була «Шлюб і сім’я в сучасному сімейному праві України». Захід організований Національною академією правових наук України, Науково-дослідним інститутом приватного права і підприємництва ім. академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України, Центром сімейного та спадкового права спільно з Громадською організацією «Громадянський рух «Всі разом!» та аналітичним центром «Кабінет експертів».

Доктор юридичних наук, заступник директора інституту імені Ф. Г. Бурчака, Віталій Махінчук, у своєму вступному слові зазначив, що зараз у законодавстві активно піднімаються питання шлюбу. «Питання шлюбу набирають актуальності в сьогоденні. Класичне розуміння шлюбу повинне зберігатися», – каже пан Віталій.

Вступне слово також взяв голова руху «Всі разом!» Руслан Кухарчук, наголосивши, що вперше в українській історії на державному рівні, разом з усім світом, відзначається День сім’ї.
У своїй доповіді «Виклики та загрози інституту шлюбу та сім’ї в контексті проєкту закону України «Про інститут реєстрованих партнерств» № 9103» Руслан Володимирович зазначив наступне. «Наша організація «Всі разом!» активно залучена до правових питань у сфері сім’ї. Українське правове поле сьогодні є хорошим і ми повинні докласти зусиль, щоб зберегти те, що маємо, і чинити спротив спробам деформації або скасування основоположних цінностей, які закладені в українському законодавстві. І передусім це стосується політичного і національного супротиву легалізації пропаганді одностатевих партнерств, що шириться українським суспільством. Зокрема, у законопроєкті 9103 здійснюється спроба віднести цивільні партнерства до інституту сім’ї і прирівняти їх у правах до шлюбу. Цей маніпулятивний проєкт намагається змінити Конституцію та Сімейний кодекс в частині розуміння сім’ї як союзу чоловіка і жінки. Загрозою проєкту також є те, що діти можуть потрапити в співмешкання гомосексуалістів або лесбійок. Чинне законодавство передбачає, що сім’я є спільним проживанням чоловіка, дружини та дітей, але проєкт пропонує вважати партнерства сім’єю, навіть якщо вони не проживають разом. Вказане засвідчує, що цей законопроєкт є маніпулятивною, ідеологічною ініціативою, що пропонує де-факто легалізувати так звані одностатеві «шлюби».

Богдана Островська, доктор юридичних наук, провідний науковий співробітник відділу публічно-правових досліджень Інституту правотворчості та науково-правових експертиз Національної академії наук України, зазначила, що навіть зараз, під час війни, політики намагаються просунути проєкти, які суперечать сімейному праву. Вчена наголосила: «Під час воєнного стану заборонено змінювати Конституцію. Узаконення одностатевих партнерств є загрозою для демографічного становища України».

Зорислава Ромовська, професор, доктор юридичних наук, заслужений юрист України, звернула увагу на те, що сім’я заснована виключно на шлюбі чоловіка та жінки. Це зазначено в статті 3 Сімейного кодексу. А Марина Медведєва, доктор юридичних наук, професор кафедри міжнародного права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, в свою чергу підкреслила, що в контексті євроінтеграції держави мають право розсуду щодо питань сім’ї. Окрім того, гендерна ідеологія згубно впливає на психологічний стан молоді, дослідження доводять, що психологічне та фізичне здоров’я людей, які практикують одностатеві відносини, сильно погіршується в результаті таких стосунків.

Далі говорили про різні проєкти законів. Галина Миронова, доктор юридичних наук, старший науковий співробітник, завідувач лабораторії медичного права України та ЄС Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України, аналізувала проєкти законів №6325 та №6325-1. Професор надала їм належну оцінку і наголосила на загрозах даних законопроєктів. «Важливо зберігати права всіх, але не можна допускати пропаганду девіантної поведінки», – каже Галина Миронова.

До Круглого столу долучився доктор права з Литви, викладач університету в Каунасі, Вігантас Малінаускас. Він висловив солідарність Литви з Україною, виражав повагу українцям та підкреслював важливість взаємного партнерства. Вігантас Малінаускас наголосив, що Конституція Литви розуміє шлюб виключно як союз чоловіка і жінки. Доктор акцентував увагу на єропейському досвіді, зокрема Литви, у боротьбі за права природної сім’ї. «Важливо, що б ні в якому разі різноманітні спроби законодавчо регулювати статеві стосунки не зазіхали на унікальну і неповторну концепцію шлюбу і сім’ї», – каже Вігантас Малінаускас. Окрім того, вчений згадав законодавчу ініціативу Литви, якою пропонується для одиноких людей, неодружених чи одностатевих співмешканців визначити поняття «близькі стосунки», які не прирівнюватимуться до сім’ї, однак матимуть певні права один до одного згідно певного договору.

Доктор філософії права Артур Погоріленко підняв тему захисту життя ненароджених дітей. Наголошувалося на аргументах ініціаторів узаконення абортів та зазначалося, чому ці аргументи не коректні. Підкреслювалося, що аборти ведуть до погіршення демографічної ситуації в країні, яка зараз є критичною.

Олена Львова, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, зазначила, що, на жаль, зараз природну концепцію сім’ї доводиться захищати. Вона звернула увагу на те, що вищезгадані законопроєкти ініціюються поза межами участі громадянського суспільства. «Ці проєкти суперечать Сімейному кодексу. Їх намагаються прийняти без волі українського народу, який є джерелом влади. В тому числі Стамбульська конвенція з пропозицією легалізації неприродних форм стосунків, суперечить Конституції України», – каже пані Олена.

Олександр Храпач, адвокат, член Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Кабінеті Міністрів України, на завершення зустрічі наголосив у своїй доповіді: «Сім’я є особливим об’єктом національної безпеки».

Наприкінці Круглого столу усі присутні мали можливість висловити свої висновки та обговорити основні концептуальні тези доповіді. Руслан Кухарчук подякував інституту Ф. Г. Бурчака за те, що такий захід надає можливість озвучити обґрунтовані наукові погляди щодо природної концепції сім’ї.

За підсумками Круглого столу готується публікація доповідей у науковій збірці.

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram