Як подолати COVID-19 без паніки? Рекомендує Павло Сільковський

Зараз маємо ситуацію, що у нашій місцевості коронавірус розгулявся на повну. Людей хворіє дуже багато. До мене дзвонять за порадами кожного дня і багато разів на день. Виглядає так, що тепер у нас працює шведський сценарій подолання недуги. Люди хворіють і виробляють колективний імунітет. Ймовірно.

Тому, якщо у вас кілька днів температура, появився кашель, немає смаку, нюху, відчуття безсилля, якщо є діарея, то не обманюйте себе, що вас протягнув кондиціонер, чи продуло на городі, чи надихалися труйкою, чи щось подібне. Навіть і без тесту можна майже точно сказати, що це.

 

Дивіться програму КАБІНЕТ ЕКСПЕРТІВ: “Про COVID-19 без паніки”

Але не панікуйте. Майже всі, хто захворіли, благополучно одужують. Якщо самі собі не починають шкодити. Тому, якщо це сталося або станеться (що дуже ймовірно), дотримуйтеся таких простих рекомендацій:

1. Залишайтеся дома стільки, скільки можете. По можливості, не їздіть по місту і не ходіть на роботу. Цим ви зможете не сіяти хворобу на інших і вберегти себе від ускладнень. Не панікуйте, що ваш лікар не їде до вас особисто і не слухає вас, а консультує по телефону. В більшості випадків, за типового перебігу, по телефону можна лікувати так само ефективно. Якщо є будь-які запитання, дзвоніть до свого лікаря і консультуйтеся.

2. Багато пийте. За день потрібно випивати приблизно 3л рідини. Не важливо, що, важливо – скільки. Тому пийте, пийте і пийте. Навіть якщо не хочеться, пийте. І поки є температура, доти пийте. Не заставляйте себе їсти, якщо не хочеться. Можна не їсти, не страшно. А пити потрібно через не хочу.

3. Не пийте жарознижувальні просто так, щоб стало легше. Пийте тільки тоді, коли температура піднімається вище 38.5. Найкраще вживайте парацетамол. І ні в якому разі не пийте стільки, щоб збити температуру до 36.6 і на довше. Зробите гірше.

Якщо є хвороба – мусить бути температура. Нічого страшного. Просто вона повинна бути в межах 37.5 – 38.5. І коли п‘єте парацетамол, наша задача увійти у цей безпечний температурний коридор, і в ньому триматися, а не збити її до норми.

4. Більше нічого не потрібно пити. Противірусні не потрібні. Від кашлю – не потрібно. Нічого більше не потрібно. Антибіотики інколи треба, але не завжди. З приводу антибіотиків варто радитися з лікарями.

5. Якщо хочеться кашляти, по можливості виходьте на вулицю, на свіже повітря, подалі від людей і викашлюйте все в повітря. Не потрібно пити ліків від кашлю! Там зовсім інший механізм. Потрібно просто викашлювати все і побільше дихати свіжим повітрям.

6. Коронавірус – це марафон, а не спринтерський забіг. Зазвичай, температура тримається десь 2 тижні, а потім іде на спад. Якщо багато п‘єте різних ліків, то ще довше може триматися. Не панікуйте. Наберіться терпіння і чекайте. Прислухайтеся до свого дихання. Якщо дихати легко і немає задишки, значить все не так погано. Якщо болить спина, під лопаткою, в ділянці нирок, ще десь, не страшно. Переболить і все буде добре. Головне – щоб дихати було нормально. Якщо ж з‘являється задишка, тоді необхідно кликати на допомогу, самі не справитеся, скоріше за все.

Ще раз: не панікуйте! Скоро майже у всіх буде імунітет. Принаймні, я так сподіваюся. Організм часто сам знає, що йому робити і нам потрібно йому не завадити. Але не робіть все, що побачили на ютубі, чи що знайома сказала, що з нею подруга з Білорусі поділилася, якій друзі з Німеччини радили. Не дихайте спиртом, не вкутуйтеся гарячими рушниками і не змішуйте вкупу все, що десь тільки почули. Ще раз перечитайте спочатку і робіть прості речі, які допоможуть пройти хворобу без ускладнень. І нехай всім допоможе Бог!

Павло Сільковський, резидент Кабінету експертів, лікар-анестезіолог.

Сільковський Павло, Кабінет експертів