Свавільно засуджені. Справа Ярослава Мисяка. Андрій Діденко в КАБІНЕТІ ЕКСПЕРТІВ

Експертиза
03.11.2021
Свавільно засуджені. Справа Ярослава Мисяка. Андрій Діденко в КАБІНЕТІ ЕКСПЕРТІВ

Одинадцятий рік Харківська правозахисна група опікується питанням нездорових кримінальних вироків, свавільно засуджених до довічного позбавлення волі. Ті люди, які отримали строки за старим радянським кодексом, уже давно звільнилися. А хто має довічне ув’язнення, продовжує відбувати покарання. В Україні свавільно засуджені люди до довічного ув’язнення не мають шансу на перегляд справи. Формально наразі існує лише один варіант перегляду таких справ  –  за нововиявленими обставинами. Але на практиці це не працює – нема жодного вироку, який був би таким чином скасований. У програмі Кабінет експертів – Андрій Діденко, правозахисник і координатор програм Харківської правозахисної групи. Він на прикладі справи Ярослава Мисяка розповідає як влаштована судова система та які перспективи свавільно засуджених в Україні.

Перед тим, як взяти справу до свого провадження, Харківська правозахисна група (ХПГ) дуже ретельно і детально вивчає матеріали, на це йде по кілька місяців і навіть років. ХПГ спілкується з юристами, виїжджає на місце події, проводить власне журналістське розслідування, зустрічається із засудженим і тільки після цього говорить, що ця справа викликає розумний сумнів у своїй справедливості.

Андрій Діденко говорить, що в нашій країні лише 1% виправдувальних вироків, багато людей відбуває покарання незаконно. В різних країнах правова система не боїться визнавати свої помилки, виплачувати мільйонні компенсації і визнавати, що людина була несправедливо засуджена. Люди засуджені за нормами старого радянського кримінально-процесуального кодексу. Вони навіть не мали права апелювати до вищого суду і оскаржувати справу по суті. Гість програми вважає, що перегляд таких справ тільки підніме авторитет та рейтинг влади і судової системи. 3-5% відбувають ув’язнення безневинно. 10% засуджено за вищими статтями, ніж є сам злочин.

У 1999 році був засуджений до розстрілу молодий хлопець з Ужгорода – Ярослав Мисяк, служитель церкви. Потім завдяки мораторію йому змінили міру покарання на довічне ув’язнення. Його звинуватили у потрійному вбивстві, він відбуває 24-й рік ув’язнення. Ярослав Мисяк не пише клопотання про помилування, бо він не визнає свою провину. За його справу взялася Харківська правозахисна група (ХПГ).

Доля Ярослава залежить від однієї людини – від президента України. Міжнародні та українські організації звертаються до президента з клопотанням щодо звільнення Ярослава Мисяка.

Нагадаємо, що Кабінет експертів руху “Всі разом!”– формація лідерів, управлінців і галузевих експертів, які генерують нові ідеї і реалізують найкращі рішення для державних трансформацій і суспільних перетворень. Ми створили цей канал для того, щоб комунікувати з вами про головне та актуальне, що відбувається в Україні. Щотижня канал Кабінету експертів в YouTube публікує свіжі аналітичні прогнози профільних галузевих експертів. Кожний коментар, інтерв’ю чи тематична програма, які представлені на нашому каналі, провокують широкий дискурс і суспільний резонанс. Нестандартний погляд на соціально-політичні, економічні та культурні процеси в Україні, обговорення проектів готових рішень, актуальні коментарі про головне тощо. Тільки тут концентруються авторитетні думки найкращих експертів України.

Підписуйтеся на наш канал!

Будьте завжди в курсі!

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram