Президент Польщі — християнин, консерватор, друг України. Цікаві факти про Анджея Дуду

22 травня Україну відвідав Президент Польщі Анджей Дуда. Він мав виступ у Верховній Раді, де народні депутати вітали оваціями та виражали йому усіляку повагу. Після початку війни Дуда є першим президентом іноземної держави, який мав виступ в українському парламенті.

Також і народ України продовжує дякувати полякам за надзвичайну підтримку, відзначаючи особливий вклад польського народу та польського керівництва для мільйонів українців. Адже саме політична воля вищого керівництва Польщі і, перш за все – президента країни, стала вирішальною у проведенні потужної кампанії підтримки України на усіх можливих рівнях та щаблях.

Так хто ж такий Анджей Дуда? Спробуємо розібратися.

Стисла біографічна довідка

Анджей Себастіян Дуда народився у Кракові у 1972 році. Це польський юрист, політик і державний діяч. Практикуючий християнин та яскравий представник правих політичних поглядів.

Дуда закінчив факультет права і адміністрації у Ягеллонському університеті та захистив ступінь доктора права в 2005 році. У цьому ж році заснував приватну юридичну фірму, а також став експертом парламентського клубу «Право та справедливість». А у 2006 Прем’єр-міністр Польщі Ярослав Качинський призначив Дуду заступником Міністра юстиції.

Анджей Дуда також займав посаду статс-секретаря у канцелярії президента Польщі Леха Качинського у 2008—2010. А у 2010 році обраний депутатом міської ради і став головою клубу радників «Право та справедливість».

У 2014 році політичний комітет «Право та справедливість» призначив Дуду  керівником штабу кампанії у Європарламент. А у травні того ж року він отримав мандат депутата Європарламенту.

У 2015 обраний президентом Польщі на перший термін, а у 2020 – на другий. Виходячи з того, що Дуда чітко окреслив свою політичну позицію та мав потужну суспільну підтримку, він отримав понад 51% дійсних голосів під час обох виборів.

Перемога Анджея Дуди — це перемога однієї з найяскравіших націонал-консервативних партій Європи. Ідеологія партії «Право і справедливість» заснована на консерватизмі та антикомунізмі. Зазначимо, що партія виступає за збільшення годин на викладання у школах закону Божого, за заборону абортів, за державну підтримку традиційної сім’ї. «ПіС» підтримує тісні зв’язки із католицькою церквою, пропагує мораль та лобіює відповідні ініціативи. А зовнішня політика партії полягає в понятті національної пам’яті.

Правий політичний вектор

Потужна суспільна підтримка та надзвичайний рівень довіри до Анджея Дуди  цілком зрозумілий.  Адже головним спрямуванням свого внутрішньополітичного вектору він обрав саме підтримку родинних цінностей, патріотизму й відчуття національної єдності.

Позитивним фактором, який однозначно відобразився на розвитку польського суспільства та держави є те, що Анджей Дуда є практикуючим християнином. За його ініціативою у 2016 році Ісуса Христа офіційно визнали королем Польщі.

Заява про таке визнання пролунала на урочистій месі до 1050-річчя хрещення Польщі. Акт зачитали в усіх польських церквах. З цього приводу відбулася урочиста церемонія, на якій зібралися понад 6 тисяч осіб. На церемонії були присутні президент Дуда, його найближче оточення, лідери християнських церков та безліч паломників із Польщі, США, Канади та Німеччини.

«Я християнин. Я практикуючий християнин. Я молюся. Я не соромлюсь цього, і для мене сім’я неоціненна. Я за життя. Я захищаю життя. Я вірю, що життя святе і вірю, що його слід берегти», – проінформував Анджей Дуда в одному з інтерв’ю після обрання його Президентом на другий термін.

У контексті посилення оборонної здатності держави, Дуда посилив присутність НАТО в Польщі, а також ратифікував оборонну угоду з США, яка закріплює більшу присутність США у країні.

Слід зазначити, що він зайняв однозначну позицію відносно Російської Федерації та її агресивного втручання на території незалежної України у 2014 році. Він відкрито виступав проти Росії та  заявляв, що ця країна не має нічого спільного з демократією та «є першою європейською державою, яка здійснила військове втручання у справи іншої незалежної європейської держави».

Також Президент Польщі засуджував кволе стримування російської агресії і відкрито розкритикував формат переговорів щодо мирного врегулювання ситуації в Україні: Дуда продемонстрував незадоволення тим, що у переговорах бере участь не весь Євросоюз, а лише Франція та Німеччина. Також він чітко дав зрозуміти європейським партнерам, що не погоджується із позицією, що з Росією треба домовлятися за будь-яку ціну.

Під час другого терміну ця позиція Дуди лише посилилась. А після початку широкомасштабної війни Росії на території України, Анджей Дуда проводить потужну кампанію проти Російської Федерації, називаючи її дії геноцидом українців.

Особлива підтримка Україні

24 лютого 2022 року після нападу Росії на Україну президент Дуда звинуватив Росію у широкомасштабному вторгненні на території незалежної держави. Він назвав дії Росії безпрецедентним порушенням міжнародного права та наголосив, що такими діями Росія виключає себе з міжнародного співтовариства. Одразу після початку війни о 05:48 ранку Дуда провів телефонну розмову з Володимиром Зеленським. Під час якої пообіцяв не залишати Україну без підтримки. І стримав своє слово.

Нині Польща – одна з найперших країн, яка повірила в Україну. Саме польский народ та його керівництво здійснили максимальну підтримку та надали допомогу Україні в соціальній, гуманітарній, військовій та інших сферах.

В тому числі Дуда заявив про свою підтримку Україні щодо вступу до ЄС. Шляхом власних візитів до низки країн Західної Європи Президент Польщі заявляв, що всіляко сприятиме якнайшвидшій інтеграції України в ЄС та надання статусу кандидата на членство в Європейський союз вже влітку 2022 року. З усього видно, що Анджей Дуда є головним лобістом інтересів України у Європі та на міжнародній арені. В тому числі він постійно стимулює керівників європейських країн передавати Україні літаки, танки, потужну зброю та системи ППО.

А 22 травня президент Польщі прибув з візитом до України. Під час свого виступу у Верховній Раді польський Президент завив, що у «вільний світ має обличчя України».

В тому числі Анджей Дуда під час промови у Верховній Раді проінформував, що продовжує молитися а Україну.

«Під час мого останнього візиту до Ватикана на могилу святого Івана Павла II я поклав два вінки: біло-червоний і синьо-жовтий. І я молився разом із моєю дружиною, із нашими колегами, з поляками, які були тоді у Базиліці Святого Петра, але також із присутніми там українцями за вільну, суверенну, незалежну Україну, яка житиме з вільною, суверенною, незалежною Польщею, за щастя та взаємну співпрацю наших народів, за нас усіх, за ваші сім’ї, за мир, дружбу та забезпечення майбутнього», – зазначив Президент Польщі.

У свою чергу президент України подякував Польщі та наголосив, що війна зміцнила обидва народи. Володимир Зеленський привітав Анджея Дуду польським прислів’ям: «Госць в дом, Бог в дом». Він зазначив, що ця народна мудрість про те, що кожен твій гість – Божа благодать. В тому числі згадав про промову понтифіка Іоанна Павла ІІ  про те, що Україна та Польща разом зможуть збудувати майбутнє, засноване на взаємній повазі, братерстві, братній співпраці та справжній солідарності. Володимир Зеленський також зазначив, що Україна й Польща обрали один шлях.

Отже історичні питання між Україно та Польщею залишились у минулому. Нині ми творимо нове майбутнє разом,  інтегруючи найкращий досвід та забезпечуючи підтримку один одному. Україна відтепер має надійного партнера – Польщу. І саме польський Президент сьогодні є не тільки політичним партнером України, а й найкращим прикладом керівництва та управління потужною державою. Перш за все, на засадах Божого закону, правих принципів та національних інтересів.

 

Дібрівна Елеонора, Кабінет експертів