Відновлення сексуального потягу в парі
17.01.2020
Відсутність статевого потягу є однією з найчастіших скарг подружніх пар, особливо тих, які мають тривалий подружній стаж.
Справді, у стабільних і тривалих стосунках сексуальне життя поступово втрачає ту новизну, яка була на початку. І якщо пара помічає таку тенденцію, то діяти треба негайно.
Від чого залежить статевий потяг?
І в чоловіків, і в жінок він залежить від рівня тестостерону. Щоправда, у чоловіків значно сильніше. Якщо рівень тестостерону в чоловіка низький, то статевий потяг також слабшатиме. З віком, після сорока років, зниження тестостерону є неминучим, а отже, зменшення статевого потягу парі не уникнути. У жінок також простежується цей взаємозв’язок, проте не так яскраво.
Крім біологічного складника, статевий потяг залежить від емоційних реакцій на партнера. Якщо в парі є місце позитивним емоціям і переживанням щодо партнера, то це стимулюватиме як статевий потяг, так і сексуальне збудження. І навпаки — негативні емоції щодо партнера, негативні оцінки сексу, хронічні конфлікти — усе це стає перешкодою подальшому розвитку сексуальної активності.
Коли виникає статевий потяг?
Він не виникає в нашому житті раптово. Формування здорових сексуальних реакцій, зокрема й статевого потягу, починається з раннього дитинства. У дошкільному віці закладається основа майбутньої сексуальності — усвідомлення дитиною своєї статі, засвоєння статево-рольових форм поведінки, засвоєння вимог, які соціум висуває до хлопчиків і дівчаток.
Формування власне статевого потягу відбувається в підлітковому віці — через прояви першої підліткової закоханості, вірші, поцілунки, залицяння тощо. При цьому важливо, аби дорослі приділяли увагу формуванню емоційно-чуттєвого компонента статевого потягу підлітків. Оптимальним варіантом буде проведення відповідних тренінгів зі статевої грамотності. При несформованості емоційно-чуттєвого компонента знижується можливість створення стабільних стосунків, а якщо пара й складеться, то в подальшому відсутність емоційно-чуттєвого компонента позначатиметься й на силі статевого потягу в парі.
Причини зниження статевого потягу
Для того щоб зарадити проблемам у сексуальній сфері пари, зокрема й зниженню статевого потягу, насамперед слід виявити причину/причини, що призвели до цього.
Іноді це може бути проблема медичного характеру, іноді — наслідок приймання препаратів. Бувають випадки, коли статевий потяг знижується через депресію, життєву кризу, сильний стрес.
Найбільше на статевий потяг впливає спосіб життя. Наприклад, при зловживанні пивом починаються певні зміни в печінці, які спричиняють чимдалі більше відкладення жиру. При цьому зростає не тільки підшкірно-жировий прошарок, а й маса внутрішнього (вісцерального) жиру, який огортає внутрішні органи. А цей жир сприяє виробленню жіночих гормонів (естрогенів) у чоловічому організмі, що, крім загальної небезпеки цього жиру для здоров’я будь-якої людини, призводить до проблем у статевій сфері.
До того ж статевий потяг перебуває у прямій залежності від того, скільки часу пара проводить перед телевізором або в інтернеті. Зловживання цим способом проведення дозвілля дуже шкодить підтриманню статевого потягу в подружжі. На інтимних стосунках деяких пар може негативно позначитися й надмірна експлуатація еротики, сексу та загальна їх баналізація, оскільки це може спричинити пересичення, готовність пасивно споживати пропоновану еротику, а не брати участь у створенні еротичних взаємин.
Але найчастіше зниження потягу має психогенний характер і виникає на тлі хронічних сімейних конфліктів. І, безперечно, потяг зникає там, де немає кохання.
Точка неповернення
Практика сексологічного консультування показує, що вирішувати питання про посилення чи, точніше сказати, повернення статевого потягу можна лише до певного моменту.
Зволікати з розв’язанням проблеми, очікувати, що все якось владнається і відновиться коли діти підростуть, як правило, є неконструктивним рішенням. Бо в сексуальному житті пари є таке поняття як “точка неповернення”. Це такий стан, коли в певний момент статевий потяг до конкретного партнера зникає повністю.
Конфлікти, сварки, докори, зради, недовіра й постійні ревнощі — все це руйнує стосунки і статевий потяг. Зрештою, коли цього негативу накопичується аж надто багато — пара доходить до точки неповернення. Досягнувши її, пара має дуже мало шансів поновити й гармонізувати статеве життя.
Як не втратити статевий потяг?
Насамперед треба пам’ятати, що рівень потягу до тієї самої людини — не вічний. Не варто очікувати, що гострі відчуття на перших етапах побудови стосунків зберігатимуться роками. Для збереження сексуальної гармонії подружжя має свідомо вдаватися до певних дій. Життя пари повинне бути наповнене спільним культурним зростанням. Якщо вона спільно переживає яскраві емоції, то це додає стабільності й яскравості в її статеве життя.
Бажано слідкувати й за тим, щоб у парі не виникало забагато дружніх і товариських форм взаємодії. Бо, як показує практика, у багатьох парах, де сексуальний потяг знижений, партнери часто починають ставитися одне до одного як до друга. Забуваючи при цьому, що жінка навіть удома має виглядати привабливо й сексуально. Те саме стосується й чоловіка.
Для збереження статевого потягу пара повинна “напрацьовувати” відчуття спільності, єдності пари. Що має досягатись і через альтруїстичні прояви одне до одного. Затрачені зусилля варті того. Адже якщо статеве життя пари було активним замолоду, це підвищує шанси, що і після досягнення зрілого й поважного віку пара залишатиметься сексуально активною.
Для вчасної нормалізації стосунків важливо вміти обговорювати сексуальні питання одне з одним. Ділитися бажаннями, очікуваннями та фантазіями. Якщо пара надто зайнята, наприклад, роботою та вихованням дітей, то можна час від часу практикувати швидкий секс, аби обоє відчували, що є бажаними одне для одного. Однак зловживати швидким сексом не варто. Якщо пара повністю виключить вдумливий повільний секс, то є ризик повністю втратити емоційний контакт.
Щоб посилити статевий потяг, пара повинна навчитися переосмислювати свої старі настанови і без жалю відкидати все, що заважає отримувати задоволення. І при цьому навчитися зберігати не тільки статевий потяг, а й добрі взаємини. Так, відсутність вербального й тактильного контакту створює у партнера уявлення, що він небажаний, що його більше не кохають. З появою дітей, їх потрібно відокремлювати від батьківської спальні, тоді інтимне життя пари збережеться довше.
Коли ж статевий потяг починає знижуватися, то зазвичай основні звинувачення та претензії озвучуються тому партнерові, який проявляє меншу активність. А тим часом для усунення проблеми, а найголовніше для збереження гармонії, треба підлаштовуватися саме під більш пасивного партнера, з наступними діями задля посилення зниженого потягу.
Як повернути статевий потяг?
Першим кроком має стати виявлення причини, яка призвела до зниження статевого потягу. Що швидше її буде визначено, то успішнішим буде результат. Загалом, коли спостерігається стійке зниження потягу в парі, можуть бути загальні рекомендації:
— виключити наявність медичних проблем, які можуть призводити до зниження сексуальної активності;
— не вимагати й не нав’язувати інтим. Найчастіше ініціатором стає той, хто страждає від втрати партнером статевого потягу, і потрапляє в замкнене коло, коли статевий потяг є, і він сильний, а в партнера чи партнерки — із цим проблема;
— запастися терпінням. Можливо, має минути якийсь час, аби ситуація, що призвела до зниження статевого потягу, трохи владналася;
— як варіант — можна тимчасово перейти на так званий механічний секс, де ініціатором буде той, у кого почуття ще не згасли. Але з обов’язковим урахуванням почуттів партнера;
— спробувати щось змінити в своїй зовнішності, аби стати максимально новим об’єктом для свого партнера;
— практикувати спільне обговорення інтимних тем, інтимних переживань; спільний перегляд еротичних фільмів;
— оптимізувати графік роботи/навчання, оскільки хронічна фізична і розумова перевтома негативно позначатиметься на сексуальній активності. Те саме стосується й хронічного стресу, спричинюваного ненависною роботою;
— за можливості змінити місце зустрічі або місце сексуальних контактів;
— урізноманітнити або змінити сексуальний сценарій, додати новизни в інтимне життя;
— більше проявляти почуттів, не приховувати їх одне від одного;
— гарним способом підвищити статевий потяг є мимовільні доторки до партнера під час виконання буденних справ. Також потрібно приділяти достатньо часу спільним бесідам;
— пара має вчитися не накопичувати проблеми, непорозуміння чи образи. Для цього потрібно виробити вміння говорити про свої почуття, потреби, а також приймати те, що в іншого почуття й потреби можуть бути відмінними;
— позбутися в стосунках егоїзму, наповнити їх альтруїстичним забарвленням;
— інколи буває корисно на деякий час обрати інший формат спілкування, який відповідатиме інтересам обох партнерів;
— у разі наявності депресивних або стресових станів в іншого партнера — дати час на їх проживання.
І пам’ятайте, що в кожній парі, в кожному окремому випадку потрібна своя кількість часу. При цьому всі зусилля для повернення статевого потягу в парі мають сенс тільки якщо кохання ще живе, якщо обоє хочуть повернути втрачене. Ця рекомендація продиктована тим, що сексуальний потяг це лише частина значно більшого почуття — кохання. І якщо воно в парі збереглося, то зі зниженням потягу можна буде впоратися. Але якщо кохання вже немає, то перспективи повернення колишньої пристрасті приречені.