громадянський рух

В Кабінеті експертів обговорили законопроект про легалізацію марихуани в Україні

20 червня в Києві відбулося розширене засідання Кабінету експертів. Обговорювали законопроект по декриміналізації марихуани для медичних цілей. Учасниками круглого столу стали провідні спеціалісти в галузі науки, медицини, реабілітації, силових органів та громадськості. Підсумком зустрічі стала резолюція до Міністерства охорони здоров’я та звернення до керівництва Національної поліції України.


 

Обговорення розпочалося з виступу Руслана Кухарчука, голови ГО “Всі разом!”. Виступаючий зазначив, що бажання декриміналіувати використання конопель в Україні має свою історію, яка сягає 2008 року, коли відбулися перші заклики до цього. Справжньою метою цієї ініціативи – є бажання ввести в обіг продукти з марихуани для широкого доступу. Через популяризацію конопель, сьогодні в Україні створюється попит на начебто панацейні ліки, до яких українці не мають доступу в сіучасних реаліях. Розгледіти справжі мотиви легалізації конопель не важко. За бажанням окремих фармкампаній отримати велику долю на ринку відкриваючи новий напрям фарміндустрії – нівелюється значення вітчизняних наукових досліджень, проведення широкого дискурсу серед лікарів та громадськості. Ця прогалина суттєва, бо суспільство не готово до легалізації марихуани в Україні. Не маючи результатів наукових досліджень, ми не можемо прогнозувати, який наслідок в українських реаліях призведе це для майбутнього.

Елеонора Дібрівна, юрист ГО «Всі разом!» представила правовий аналіз законопроєкту№10313 від 20.05.19 щодо забезпечення фундаментального права особи на життя. Цей документ закладає підвалини для цілої галузі – культивації медичного канабісу, виготовлення препаратів тощо. Автори законопроєкту пропонують дозволити вирощувати т.з. “технічні” сорти канабісу усім, в т.ч. підприємцям. Також їм планують надати право виготовляти медичні препарати та проводити дослідження. Хворим, на підставі медичного висновку, дозволятимуть вирощувати до 4 рослин “технічного” або “медичного” канабісу. Контролюючі функції покладатимуться на Національну поліцію України. У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що Україна зі своїми грунтами – є ідеальним місцем для вирощування конопель. “Можемо констатувати, що в Україні почало формуватися сильне фінансово-політичне лоббі, що поєднує фармацевтичні кампанії, які мають на меті виключно отримання прибутку без урахування соціальних наслідків. Є очевидним, що ті загрози, які виникнуть при легалізації рослин канабісу, перевищуть суспільну значущу користь. Тому внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, до Кримінального кодексу України та інших документів – вважаю недоречним”, – наголосила Елеонора Дібрівна.

Юлія Антонюк, оперуповноважений Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції Києва звернула увагу присутніх на недоцільності легалізації марихуани в медичних цілях. Особливості криміногенної ситуації в Україні, стан поширення аптечної наркоманії та недосконалість законодавчої бази в частині контролю за обігом наркотиків унеможливлює декриміналізацію канабісу на сучасному етапі. Відповідаючи на питання учасників дискусії, пані Юлія декілька разів підкреслила, що Департамент протидії наркозлочинності не підтримує нововведення законотворців, зважаючи на те, що наслідки будуть незворотніми.

Михайло Дюженко, лікар-нарколог вищої категорії, психіатр, завідувач організаційно-методичним консультаційним відділенням ХОКН “Майбутнє”. Він представив консолідовану позицію харківської наркологічної школи щодо ініціативи декриміналізації марихуани. Думка лікарів є чіткою і аргументовано неприйнятною. “Я категорично проти легалізації будь-яких психоактивних речовин. Нашому уряду варто було би спрямувати свою активність на обмеження доступу громадян до вже легалізованих медичних та харчових психоактивних речовин. Ціла низка транквілізаторів, снодійних засобів – їх безліч і вони продаються взагалі безрецептурно. А тепер  до цього хочуть додати і канабіс. Це безумовно сприятиме поширенню аптечної наркоманії та втягне в наркотичну залежність ще більше громадян. Маю досвід багаторічної практики. Я не бачу обґрунтування цій новації. Навпаки, іде такий вкид в ЗМІ, у соцмережах про те, що канабіс панацея для лікування низки захворювань. Може спочатку потрібно провести наукове дослідження, забезпечити статистику та прогноз, а вже після того  пропонувати на широкий загал подібне рішення?”, – зазначив пан Михайло.

Сергій  Убогов, кандидат фармацевтичних наук, голова Громадської ради при МОЗ України з питань співпраці з ВРЦіРО  звернув увагу присутніх на тому, що  в науково-медичних джерелах ряду країн є дані, які свідчать про користь застосування канабісу для лікування симптомів деяких захворювань (хронічних болів, побічних ефектів хіміотерапії, неврологічних розладів, епілепсії та ін.). У той же час, є авторитетні дані, зокрема інформація, наведена у Звіті Європейського центру моніторингу наркотиків та наркоманії у грудні 2018 року, що свідчать про недостатність доказової бази щодо ефективності та безпеки застосування препаратів на основі конопель і канабіноїдів у терапії вказаних захворювань. Грунтуючись на принципах доказової медицини і пріоритетності збереження здоров’я громадян, питання доцільності/недоцільності медичного застосування канабісу має вирішуватися не в політичній або емоційній, а у суто професійній площині. В рамках цього, можна закликати Міністерство охорони здоров’я України ініціювати проведення ґрунтовного дослідження можливостей застосування препаратів на основі конопель та канабіноїдів у медичній практиці.

У разі, якщо будуть отримані позитивні результати дослідження, ці препарати у вигляді певних лікарських форм повинні бути стандартизовані щодо якості, пройти процедуру державної реєстрації у Державному експертному центрі МОЗ України, а також мають бути віднесені до групи рецептурних лікарських засобів, обіг яких підлягає контролю та за якими здійснюватиметься ретельний післяреєстраційний нагляд (фармаконагляд).

Дмитро Фомченков, заступник голови ГО «Україна без наркотиків», Роман Ступницький, член правління ГО «Рух протидії наркоманії та наркокорупції», Сергій Цвєтков, виконавчий директор Міжнародного центру батьківства, Геннадій Коровай, психолог «Teen Challenge», консультант з хімічної залежності, Олена Хачатрян, голова БФ “Сім’Я” – як представники громадськості, у своїх виступах, всіляко наголошували на тому, що рішення цього круглого столу має бути озвучене Міністерству охорони здоров’я України, донесене керівництву Національної поліції України. Тому що більшість експертів, державних службовців, лікарів та реабілітологів розуміють згубність ініціативи декриміналізації марихуани.

Тож профільні контролюючі органи, накшалт Національної поліції України мають оприлюднити офіційну позицію з цього приводу. А також, в резолюції круглого столу зазначити про необхідність продовжувати інформувати населення про плани законотворців зняти табу на марихуану в Україні. Про можливі незворотні наслідки руйнування національного здоров’я, зокрема  дітей та підлітків. Формування нової офіційно дозволеної форми наркозалежності через т.з. “медичну” марихуану та очікування прибутку фармкампаній через непрозорі бізнесові схеми.

Нагадаємо, останнім часом в Україні розгорнулася кампанія просування ініціативи легалізації канабісу в медичних цілях та наукових досліджень. Але, до сьогодні, продовжує діяти кримінальна відповідальність за обіг наркотичних засобів, зокрема канабісу.

 

 

У Києві відбувся Глобальний Лідерський Саміт
09.12.2019

У Києві відбувся дводенний Глобальний Лідерський Саміт. Близько 400 учасників зі всієї України та з-за кордону відвідали найбільшу в світі християнську подію в сфері лідерства. 12 промов від найавторитетніших спікерів світового рівня, яскрава шоу-програма та надихаючі життєві історії лідерів, вплив яких приніс надію та зміни цілим містам. Подія, яка спорядила лідерів і управлінців інструментами творення…

Цікаві факти про сезон вуличних заходів на сімейну тематику у 2019-му році 
06.11.2019

Вуличні сімейні заходи в 2019 році відзначилися особливою творчістю та професійним підходом організаторів. Саме це сприяло збільшенню кількості учасників майже вдвічі порівняно з минулим роком. Офіс руху “Всі разом!” відібрав цікаві і нетипові деталі з різних населених пунктів…  Хмільник (Вінницька обл). Організували квест, щоб учасники пройшли усі локації, а родзинкою свята стало плавання на байдарках….

Суд визнав право місцевих рад захищати інститут сім’ї в Україні
05.11.2019

Активісти руху ЛГБТ здійснили спробу через суд анулювати Звернення щодо захисту інституту сім’ї, яке ухвалила Київська обласна рада.  Після розгляду матеріалів справи та надання правової оцінки, суд відмовив у позові.

Марафон вуличних сімейних заходів по Україні 2019: 63 міста і 270 тисяч учасників
31.10.2019

Україна продовжує бити європейський рекорд по згуртованості руху за родинні цінності. Цьогоріч за сезон весна-літо пройшло 69 вуличних фестивалів за сім’ю у 63 містах України. Рух “Всі разом – за сім’ю!” охопив кожну область країни. Детальніше на спеціальному сайті-огляді: www.vsirazom.ua/family2019ua Тенденція по організації та проведенні маршів, концертів, фестивалів у підтримку та поширення родинних цінностей уже…

Презентовано унікальний ресурс з оглядом вуличних сімейних заходів у 2019 році
28.10.2019

Рух “Всі разом!” створив спеціальний ресурс, де зібрана уся інформація про марафон вуличних сімейних фестивалів та маршів цього року. Формат інтерактивної карти на сайті дозволяє легко знайти своє місто в області та переглянути статистику учасників кожного регіону.  Лендинг має просту, але символічну адресу:   www.vsirazom.ua/family2019ua   Там є фото, відео та текстові репортажі з вуличних подій. А…

ВІДБУЛАСЯ ЗУСТРІЧ РЕЗИДЕНТІВ КАБІНЕТУ ЕКСПЕРТІВ З НАРОДНИМИ ДЕПУТАТАМИ
11.10.2019

9 та 10 жовтня відбулися зустрічі резидентів Кабінету експертів руху “Всі разом!” з депутатами Верховної Ради України. У зустрічах взяли участь Руслан Кухарчук – голова руху “Всі разом!”, Елеонора Дібрівна – юрист руху “Всі разом!” і Віталій Виноградов – член правління руху “Всі разом!”.

Що не так у Стратегії розвитку молодіжної політики до 2030 року?
29.11.2019

Міністерство культури, молоді та спорту презентувало для обговорення проект Стратегії розвитку молодіжної політики України до 2030 року (далі – Стратегія). Громадська організація «Громадянський рух «Всі разом!» зробила експертний аналіз документу. Також Рух надіслав Міністерству свої зауваження та пропозиції щодо державної стратегії у сфері розвитку молодіжної політики. Разом із тим, маємо констатувати, що проект Стратегії містить…

Чому проект Закону № 0931 щодо протидії дискримінації загрожує основоположним правам людини
13.11.2019

Експертний коментар Громадської організації «Громадянський рух «Всі разом!»

ДОРОЖНЯ КАРТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПЕРШОЧЕРГОВИХ ЗАВДАНЬ В СІМЕЙНІЙ ПОЛІТИЦІ, ОСВІТІ ТА ІНФОРМАЦІЙНІЙ БЕЗПЕЦІ
07.10.2019

З огляду на нерозривний зв’язок з історико-культурним надбанням і національною християнською традицією, з метою збереження української самобутності та формуванням вільного, демократичного, висококультурного та морального суспільства в Україні, необхідним є забезпечення на законодавчому рівні охорони та захисту духовних, моральних і культурних цінностей українського народу, серед яких людина як найвища соціальна цінність, її честь та гідність, сім’я,…

ЛІКАРІ ОБУРЮЮТЬСЯ МАРИХУАНОВИМ ЛЕГАЛАЙЗОМ: ПРЯМА МОВА
03.06.2019

Останнім часом в країні розгорнулася кампанія просування ініціативи легалізації канабісу в медичних цілях та наукових досліджень. Нагадаємо, що  в Україні діє кримінальна відповідальність за обіг наркотичних засобів, зокрема канабісу. Маємо приклад низки країн, які легалізували коноплі для своїх громадян.

ЛЕГАЛАЙЗ КАНАБІСУ: ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ЕКСПЕРТИ?
30.05.2019

Комітет Верховної ради України з прав людини і міжнаціональних відносин 15 травня одноголосно підтримав та подав на реєстрацію законопроект «Про легалізацію використання марихуани в медичних цілях». Щоб розібратися в суті цього питання, ми звернулися до фахівців. Ми вивчили їхню думку. Пропонуємо і вам визначатися.

ПРО ДЕНЬ БАТЬКА І ВИШИВАНКУ або що не так з “офіційним” святкуванням Дня батька в Україні
16.05.2019

Не кажи “гоп”… Після 8 травня, відколи з’явилась інформація про підписання Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом акту про офіційне святкування Дня батька, багато хто заходився вітати один одного з офіційним впровадженням Дня батька в Україні, але — не я. Чому, запитаєте ви? Кому ж як не тобі та Олександру Марченко, першим слід було це зробити? Хіба не…

Сергій Бабкін про власну творчість