громадянський рух

КАБІНЕТ ЕКСПЕРТІВ ПРОВІВ КРУГЛИЙ СТІЛ «ЦІНА ЗЕМЛІ»

21 березня 2019 в Києві відбувся круглий стіл «Ціна землі», який зібрав науковців, громадських діячів, священнослужителів та політиків. Серед ключових питань в дискусії піднімалися теми про цінність землі, чи можна продавати землю, хто має право господарювати на українській землі, збереження та примноження родючості грунту, обговорювали концепцію підготовки управлінців і господарників для роботи на землі нового типу.

 

Зіновій Свереда, доктор соціальної економіки, засновник Академії Етики та Економіки, резидент Кабінету експертів відкрив

своїм виступом. Його промова торкалася аграрної кризи в Україні та пошуку її першоджерел. Промовець наголосив, що розвивати аграрний сектор без усвідомлення та переосмислення сільськогосподарської етики – неможливо. Земля потребує господаря. Реформу необхідно розглядати в аспекті господарювання малих та середніх господарств. Неможна переоцінити в цьому плані розвиток саме сімейних господарств, кооперативи та «оживання» окремих громад через активізацію власного сільськогосподарського потенціалу. Зіновій Свереда запропонував три кроки для реформування галузі:
– продовжити мораторій на продаж землі. Створити державний реєстр землі. Таке явище, як рейдерство фермерських господарств можна подолати шляхом утворення спілок пайовиків. А кожний господарник має пройти аграрне навчання;
– впроваджувати аграрну освіту на навчання за новим змістом та зразком. Підготовка молодих управлінців здатних з піклуванням ставитися до землі, у яких буде довгострокове бачення збереження та примноження потенціалу грунтів тощо. Пан Зіновій звернув увагу присутніх на те, що багато селян не цінують свої приватні наділи лише тому, що не знають як господарювати на них;
– створювати умови для ринку збуту сільськогосподарської продукції. Місцеві громади мають підтримувати свого власного регіонального виробника.

Варто зрозуміти, що розвиток громади – без розвитку малих господарств в ній неможливий. Тому місцева підтримка і просування власного продукту громади –  має стати пріоритетним економічним напрямом для органів місцевого самоврядування.

   

Людмила Старікова, керівник аналітичного центру Аграрного союзу України розкрила зміст Дорожньої карти відкриття ринку землі в Україні. Зокрема, вона наголосила на тому, що мораторій на продаж землі не є запобіжником купівлі-продажу землі. А державний земельний кадастр не взмозі стати основою для відкриття ринку землі. Тому ринок купівлі/продажу землі на сьогодня суттєво тіньовий.

Говорячи про засади відкриття ринку землі, необхідно визначити першочергові завдання: забезпечення стабільності діючих підприємств, створення можливостей для розвитку аграрної сфери, забезпечення соціального захисту селян. Тому стоять завдання перед законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади,  а також на корпоративному рівні та органами місцевого самоврядування.

Зокрема: прийняття нових законів “Про консолідацію земель сільськогосподарського призначення”, “Про цілісний майновий комплекс аграрного підприємства», “Про соціальний захист сільського населення” та зміни до існуючих; формування якісних проектів землеустрою адміністративно-територіальних одиниць, розв‘язання проблеми накладання меж, заповненням прогалин в Державному земельному кадастрі; договори емфітевзису, договори довічного утримання та/або спадкові, право набувальної давності, сервітут за рішенням суду, перекупка корпоративних прав КСП у правонаступників, стандарти соціальної підтримки орендодавців, моніторинг ринку і конкурентоздатні умови користування ділянкою, альтернативний соціальний захист, розвиток МСБ на селі.

Пані Лариса зауважила про необхідність створення Національної Земельної Асамблеї як спеціального національного консультативного органу для забезпечення суспільного консенсусу та аналітичного супроводу відкриття ринку землі.

   

о. Віталій Храбатін, референт зовнішніх зв’язків Пасторально-міграційного відділу УГКЦ  на круглому столі поділився сучасністю поглядів митрополит Андрея Шептицького на ставлення до землі та господарювання на ній. Промовець зазначив, що земля потрібна для того, щоб стати народом. Вона не є самоціллю, а засобом для національного становлення. Народ не може бути власником землі, а лише господарем. Тому, що земля має свого Творця, який передав землю як дар людині. Стоїть завдання виховувати вдячність і відповідальне ставлення до землі серед молоді. Зокрема і в тому, щоб не занедбувати її, а доглядати через розумне господарювання.

Сучасна молодь не розуміє «вартості» землі – в чому її цінність. Тому у побуті існує начебто рішення – позбутися зайвого балансу через продаж. Церква має також залучити всі ресурси для аграрної освіти своїх прихожан. Безумовно, що без родини, сімейних традицій та цінностей спадкового господарювання на землі – не обійтися.
Сільське господарство – це суттєвий чинник для зрушення національного економічного росту. І кожну окрему родину на селі варто навчати земельному господарюванню  і всіляко підтримувати  у виробництві. «Бідність народу – у його неорганізованості», – підтвердив о.Віталій, процитувавши слова митрополита Андрея. Тому реформування аграрної галузі має важливу складову частину – створення кооперативів серед  пайовиків і безумовна аграрна освіта молоді.

Сергій Пастушенко, доктор технічних наук, професор підняв питання проектування успішного майбутнього господаря української землі. Розпочинаючи свій виступ, пан Сергій наголосив, що ціна землі складається з якості національних грунтів, їхньої родючості збереження та меліорації. Особливе місце в цьому ланцюжку займає людина. Саме та, яка щиро любить свою землю, є професійно підготовленою і духовно освіченою. Таким має бути науково-педагогічний працівник або педагогічний працівник системи вищої аграрної освіти України, який готує нові кадри для аграрної галузі. Неможна допустити, зауважив промовець, щоб у господарюванні на землі панував технократичній підхід. Кожний майбутній агроспеціаліст має усвідомити власну етичну концепцію ставлення до землі і свого місця у господарчих процесах. Якщо земля – це дарунок Божий людині, то саме спеціалісти, які господарюють чи пайовики мають нести персональну карну відповідальність за недбале та злочинне ставлення до неї та її ресурсів. У висновку, Сергій Пастушенко зазначив, що якість вищої агроосвіти має бути підвищеною зокрема і за рахунок духовної, етичної компоненти.

Вікторія Гордійчук, кандидат сільськогосподарських наук, головний спеціаліст Українського центру екології грунтів у своєму виступі говорила про практичний аспект грунтозберігаючого землекористування. Зокрема, йшла мова про деякі проблеми в управлінні грунтовими ресурсами. Виступаюча наголосила на  неспроможності (фермера) чи небажання (агрохолдинга) підтримувати родючість грунтів, недостатній рівень агротехнологій, відсутність об’єктивної ціни грунтових ресурсів, справедливого оподаткування і відповідного фонду коштів, необхідних для підтримки родючості грунтів; що кошти, які надходять від сплати податку за землю, не використовуються на відновлення і охорону родючості грунтів; відсутній механізм реалізації існуючих нормативних документів щодо охорони грунтів і їх родючості.

Розкриваючи експертні пропозиції для вирішення проблем в галузі, пані Вікторія запропонувала деякі аспекти удосконалення системи управління грунтовими ресурсами. В плані завдань передбачені наступні:
-підвищувати свідомість та обізнаність землекористувачів щодо значеннчя і важливості збереження родючості грунтів. Розвинення почуття відповідальності;
– впроваджувати грунтоохоронні, вологозберігаючі агротехнології;
– визначити справдливу ціну грунтових ресурсів, оподаткування і використання коштів від сплати за землю для підтримання родючості грунтів;
– удосконалити механізм реалізації нормативних документів щодо охорони грунтів та їх родючості та систему моніторингу грунтів України.

    

Протягом всієї дискусії за круглим столом, учасники жваво та динамічно обговорювали питання порядку денного. Звучали різні думки, навіть диаметрально протилежні. Але змістовна полеміка все ж таки об’єднала всіх присутніх в розумінні того, що питання продажу землі в Україні не на часі. Держава, громади та експерти мають продовжувати обговорення визначення вартості української землі, підвищуючи її розумним господарюванням та управлінням.

Кабінет експертів ГО «Всі разом!» провівши цей круглий стіл – започаткував новий за змістом і концепцією дискурс про етичні аспекти ставлення до землі та аграрного господарювання.

У Сєверодонецьку пройшло сімейне свято “Всі разом – за сім’ю!”
04.09.2019

У Сєверодонецьку на центральній площі відбувся фестиваль “Всі разом – за сім’ю!”. Захід пройшов в рамках конкурсу про проведення вуличних заходів на сімейну тематику.

В КАБІНЕТІ ЕКСПЕРТІВ ОБГОВОРИЛИ ДОРОЖНЮ КАРТУ ЗАВДАНЬ ДЛЯ ВЛАДИ
23.08.2019

22 серпня у Києві відбулося чергове засідання резидентів Кабінету експертів. Був представлений проект Дорожньої карти першочергових завдань для новообраної влади у формуванні державної політики у сфері захисту сім’ї, освіти та інформаційної безпеки. Резолюцією засідання стало рішення провести переговори з керівництвом політичної партії “Слуга народу” та керівниками профільних комітетів Верховної Ради України.

В Кабінеті експертів обговорили законопроект про легалізацію марихуани в Україні
21.06.2019

20 червня в Києві відбулося розширене засідання Кабінету експертів. Обговорювали законопроект по декриміналізації марихуани для медичних цілей. Учасниками круглого столу стали провідні спеціалісти в галузі науки, медицини, реабілітації, силових органів та громадськості. Підсумком зустрічі стала резолюція до Міністерства охорони здоров’я та звернення до керівництва Національної поліції України.

В КАБІНЕТІ ЕКСПЕРТІВ ГОВОРИТИМУТЬ ПРО ДЕКРИМІНАЛІЗАЦІЮ КАНАБІСУ
11.06.2019

Комітет Верховної ради України з прав людини, нацменшин і міжнаціональних відносин Верховної Ради України 15 травня 2019 одноголосно підтримав та подав на реєстрацію законопроект «Про легалізацію використання марихуани в медичних цілях». По всій країні розгорнулася кампанія просування ініціативи легалізації канабісу в медичних цілях та з метою наукових досліджень. На початку року кілька громадських організацій ініціювали…

У Миколаєві організовано фестиваль “Всі разом – за сім’ю!”
10.06.2019

У Миколаєві на центральній площі відбувся фестиваль “Всі разом – за сім’ю!”. Захід пройшов в рамках конкурсу про проведення вуличних заходів на сімейну тематику. 

КАБІНЕТ ЕКСПЕРТІВ ПРОВІВ КРУГЛИЙ СТІЛ В МІНІСТЕРСТВІ ОСВІТИ
07.06.2019

6 червня 2019 в Києві, у приміщенні Міністерства освіти та науки України, відбувся круглий стіл: “Децентралізація в освіті: кроки до побудови партнерської взаємодії між державою та місцевим самоврядуванням”. Захід пройшов за участі громадськості та представників Міністерства. Обговорювали нагальні питання реалізації політики децентралізації в освіті. Експертну зустріч ініціював Кабінет експертів “Всі разом!”

ЛІКАРІ ОБУРЮЮТЬСЯ МАРИХУАНОВИМ ЛЕГАЛАЙЗОМ: ПРЯМА МОВА
03.06.2019

Останнім часом в країні розгорнулася кампанія просування ініціативи легалізації канабісу в медичних цілях та наукових досліджень. Нагадаємо, що  в Україні діє кримінальна відповідальність за обіг наркотичних засобів, зокрема канабісу. Маємо приклад низки країн, які легалізували коноплі для своїх громадян.

ЛЕГАЛАЙЗ КАНАБІСУ: ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ЕКСПЕРТИ?
30.05.2019

Комітет Верховної ради України з прав людини і міжнаціональних відносин 15 травня одноголосно підтримав та подав на реєстрацію законопроект «Про легалізацію використання марихуани в медичних цілях». Щоб розібратися в суті цього питання, ми звернулися до фахівців. Ми вивчили їхню думку. Пропонуємо і вам визначатися.

ПРО ДЕНЬ БАТЬКА І ВИШИВАНКУ або що не так з “офіційним” святкуванням Дня батька в Україні
16.05.2019

Не кажи “гоп”… Після 8 травня, відколи з’явилась інформація про підписання Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом акту про офіційне святкування Дня батька, багато хто заходився вітати один одного з офіційним впровадженням Дня батька в Україні, але — не я. Чому, запитаєте ви? Кому ж як не тобі та Олександру Марченко, першим слід було це зробити? Хіба не…

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО ДВОХ КАНДИДАТІВ НА ПОСТ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
09.04.2019

Кандидатам на пост Президента України Порошенку Петру Олексійовичу Зеленському Володимиру Олександровичу   Цим листом Громадська організація «Громадянський рух «Всі разом!» інформує про наявність потужного сімейного руху в Україні. Адже абсолютною цінністю українського народу є сім’я. Українці прагнуть боронити сімейні цінності. В останні кілька років відбувається надзвичайне масштабування сімейного руху в нашій країні. Лише у 2018…

Реабілітація героїв або життя після війни
18.03.2019

Відбулася розмова з Михайликом Віталієм Васильовичем, директором Реабілітаційного центру Святого Павла з Одеси, резидентом формації Кабінету експертів.  Приводом став унікальний досвід одеських волонтерів, які продемонстрували приклад натхненного служіння своїй громаді та країні у найтяжчий для неї час. Сьогодні – це ціла структура, яка допомагає реабілітовувати ветеранів АТО/ООС та їхні сім’ї, підтримує внутрішньо переміщених громадян та…

КАНДИДАТИ НА ПОСТ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ – ПРО СІМ’Ю, ГЕНДЕР ТА ЦІННОСТІ
14.03.2019

Експерти громадської організації «Громадянський рух «Всі разом!» проаналізували передвиборні програми 39 кандидатів на пост Президента України, які опубліковані на офіційному сайті Центральної виборчої комісії. Пошук проводився за ключовими словами: сім’я, шлюб, родина, діти, ЛГБТ, ґендер, гендер, стать, одностатеві, секс, орієнтація, партнерства, батьківство, чоловік, дружина.

Львів, 3 червня, LvivFamilyDay