громадянський рух

Святослава Федорець, сімейний психолог, сексолог: «Гендерно нейтральне виховання порушує здоровий розвиток дитини»

Експерти руху «Всі разом!» аналізують проблематику гендеру і похідних від цього терміну понять. У цьому процесі підготовлено серію інтерв’ю з профільними спеціалістами з галузей медицини, психології, педагогіки, філософії, сексології та юриспруденції.

Представляємо Святославу Федорець. Вона – член Асоціації сексологів та сексотерапевтів України. Займається впровадженням статевого виховання. Закінчила з відзнакою магістратуру психологічного факультету Київський університет імені Бориса Грінченка. Працює судовим експертом у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз.

– Пані Святославо, що таке «гендер»?

– Гендер – це поняття, що включає в себе різні контексти. Початково, даний термін виник у Великобританії і означав жіночий, чоловічий та середній рід. Але пізніше це поняття почало вживатися для розуміння інших категорій, зокрема, для розмежування соціального та біологічного змісту людини, для визначення соціокультурної сутності, що й почало вносити термінологічну плутанину.

– Чи має це явище наукове підґрунтя?

– На сьогодні ми не можемо говорити про наявність достатніх джерел, які би дали можливість говорити, що гендерна ідеологія є науково обґрунтованою.

– Що таке подолання гендерних стереотипів?

– Говорячи про гендерні стереотипи ми маємо відштовхуватись від того, яке значення вони мають для психосексуального розвитку дитини.

З 5-7 років в процесі свого розвитку дитина має чітко засвоїти статево-рольові очікування які соціум пред’являє до хлопчиків і до дівчаток. І ці засвоєння повинні відбуватися в родині, де діти мають спостерігати ті самі гендерні стереотипи, з якими намагаються боротися прихильники гендерної ідеології.

Таким чином, подолання гендерних стереотипів є штучним заходом. Тому, що багато відмінностей, які існують між статями визначаються і біологічною складовою, яку намагається нівелювати гендерна теорія. Крім того існування гендерних стереотипів необхідне для здорового гармонійного психосексуального розвитку дитини. Оскільки в період з 5-7 до 10-12 років має відбутися засвоєння статево-рольових функцій, усвідомлення дитиною тих очікувань, які соціум висуває до хлопчиків і до дівчаток. І ця інформація в майбутньому буде допомагати будувати парні відносини створювати гармонійну сім’ю.

До 5-7 років дитина має чітко зрозуміти якої вона статі. В сексології це називається «формування статевої ідентичності». Звичайно, тут є великий вплив соціуму, те, що транслюють батьки та мікросоціальне середовище. Після 5-7 років більшу роль починає відігравати саме соціальний вплив та психосоціальний. В тому числі і ті соціальні ролі батьків, які дитина бачить під час виховання. Оскільки порушення чи зміщення ролей в сім’ї призводить до викривлення розвитку дитини і можуть формуватися певні проблеми які потім будуть позначатися на тому, чи зможе ця дитина, ставши дорослою утворити пару, створити сім’ю, яка буде спроможною проіснувати тривалий час.

Можна сказати, що подолання гендерних стереотипів це втручання в природу людини. Оскільки весь наш розвиток не може відбуватися через розмежування біологічного від соціального, а також від психологічного. Воно все іде в єдності. І якщо ми намагатимемось штучно щось з’єднувати або відмежовувати, то навряд чи це призведе до хороших наслідків.

– З Вашої точки зору, що приховує в собі гендерно-нейтральне виховання?

– Гендерно-нейтральне виховання іде врозріз з усім процесом психосексуального розвитку дитини. Оскільки дитина має чітко усвідомити, до якої статі я належу, хто я є: хлопчик чи дівчинка, і має відбутися переживання себе в єдності цього усвідомлення, єдності поведінки.

Гендерно-нейтральне виховання нівелює біологічну складову, яка визначає ті відмінності, що існують між статями.  Тому виховуючи дітей в гендерно-нейтральному середовищі, ми фактично порушуємо їх здоровий розвиток.

– Розкажіть про гендерні стереотипи: це добре або це погано?

– Мені особисто не подобається, що гендерні стереотипи сприймаються виключно у негативному  ракурсі. Стереотип – це не є погано.  Коли у дитини, у підлітка сформовані гендерні стереотипи це, перш за все, створює розуміння того, як має поводитись майбутній партнер. Це певні чіткі очікування від партнера і розуміння того, що партнер буде чекати від нього.  А коли ми розмиваємо ці орієнтири, впроваджуючи гендерно-нейтральне виховання, фактично втручаємося в ту сімейну гармонію, яка могла би бути.

Отож, гендерні стереотипи це не є погано. Оскільки засвоєння тих очікувань, які суспільство висуває до хлопчиків і до дівчаток, дає можливість закріпити певні орієнтири: як я маю поводитися із протилежною статтю, як протилежна стать має поводитися зі мною; що я маю очікувати від свого майбутнього партнера і що мій майбутній партнер може очікувати від мене. І таким чином буде забезпечуватись майбутня сімейна гармонія дітей, яких ми зараз виховуємо. Впроваджуючи тотальну політику розмивання гендерних стереотипів, ми штучно вмішуємось в єдність біологічного, соціального і психологічного, які мають сформуватися під час психосексуального розвитку дитини.

– Які загрози несе порушення уявлення у дітей про гендерні стереотипи?

– Якщо дивитися з точки зору сексології, то загрози будуть полягати в тому, що буде порушуватися нормальний психосексуальний розвиток дитини. Це буде позначатися на тому, наскільки молоді люди будуть спроможні створювати стабільні, надійні сім’ї. Безумовно, для держави важливо, щоб наше суспільство було здоровим, щоб створювались здорові сім’ї, які б не розлучались і могли б народжувати дітей. Тому головна загроза буде полягати в цьому.

Проблема поглиблюється і тим, що гендерно-нейтральне виховання, гендерні теорії  впроваджуються під соціально прийнятним ракурсом. Наприклад, в контексті вирівнювання трудових прав чоловіка і жінки, але не завжди всі ці змісти є зрозумілими. Оскільки за красивими фразами можуть бути приховані інші деталі, які і будуть порушувати нормативний розвиток.

– Які шляхи вирішення Ви вбачаєте?

– З моєї точки зору, одним з шляхів вирішення має стати впровадження статевого виховання на державному рівні. Статеве виховання, орієнтоване на парність, на сімейні цінності, яке буде враховувати єдність біологічного, психологічного і соціального, без відриву одного від іншого. Для того, щоб діти могли одержувати методично правильну інформацію, яка не носить характеру сексуалізації підлітків, як це відбувається зараз.

Таким чином ми можемо запобігти впровадженню небезпечних тенденцій гендерно-нейтрального виховання.

– Які основні акценти необхідно зробити у вихованні дитини для її здорового розвитку?

– Для розвитку дитини велике значення має сім’я, в якій вона виховується і ті сценарії, які дитині транслюються. Та поведінка батьків, яку бачать діти в сім’ї буде впливати на їх подальше життя.

В процесі психосексуального розвитку дитини їй важливо спостерігати приклади гетеросексуальних відносин, аби у дитини формувалося уявлення про фемінність (жіночність) і маскулінність (мужність).

Штучні спроби вирівняти статі є невиправданими, тому що відмінності, які існують між статями є природними.

РОЗПОЧАЛИСЯ ЗЙОМКИ ПЕРШИХ ВИПУСКІВ ПЕРЕДАЧІ “КАБІНЕТ ЕКСПЕРТІВ”
03.04.2020

3 квітня розгорнула свою роботу телестудія Кабінету експертів руху “Всі разом!”. Розпочалися зйомки перших двох випусків одноіменної телепередачі. В якості експертів були запрошені авторитетні громадські діячі та профільні експерти. Після дуже тривалого обговорення і протестів вночі 31 березня Верховна Рада України проголосувала закон, який після 20-річного мораторію вперше дозволяє обмежений продаж землі сільгосп призначення. Тому…

ДОЛУЧАЙСЯ ДО ОНЛАЙН ФЛЕШМОБУ #ВсіРазомЗаНародження
25.03.2020

  Громадський рух «Всі разом!» та міжнародний рух #ЗаНародження ініціюють онлайн флешмоб на захист ненароджених дітей. Приєднуйся! Як долучитися до флешмобу? Це займе 2 хвилини вашого часу, а результатом буде врятоване людське життя!

ОНОВЛЕНО РОЗДІЛ САЙТУ «ВСІ РАЗОМ!» ПРО МІСЦЕВІ РАДИ
23.03.2020

Розділ «МІСЦЕВІ РАДИ НА ЗАХИСТ СІМ’Ї І СВОБОДИ» сайту «Всі разом!» доповнено важливою інформацією. На головній сторінці розділу РАДИ оновлено дані щодо кількості рад, які ухвалили Рішення про захист інституції сім’ї. Також створено кнопки для переходу на сторінки із описом та можливістю завантаження двох нових проектів Рішень: про ведення щорічного сімейного фестивалю та про інформаційно-просвітницькі…

Рух «Всі разом!» пропонує місцевим радам два нових рішення щодо сім’ї
20.03.2020

У контексті загроз, що постають перед українським суспільством, вкрай важливо працювати на зміцнення інституту сім’ї в Україні. Згідно з Конституцією України та визнаними Україною міжнародними правовими документами, держава має зобов’язання перед інститутом сім’ї щодо її розвитку та захисту. Інструментом такого захисту є також рішення, ухвалені депутатами місцевих рад всіх рівнів. Рух «Всі разом!» пропонує місцевим…

В РЕЖИМІ ВІДЕО-КОНФЕРЕНЦІЇ ВІДБУЛОСЯ ЧЕРГОВЕ ЗАСІДАННЯ КАБІНЕТУ ЕКСПЕРТІВ
19.03.2020

19 березня відбулося чергове засідання Кабінету експертів. Враховуючи обмежувальні заходи, які були введені Кабінетом міністрів в рамках загальнонаціонального карантину  – було прийнято рішення провести засідання в режимі онлайн-конференції. Руслан Кухарчук, голова руху “Всі разом!” відкрив чергове засідання Кабінету експертів. Він зазначив, що суспільство переживає особливенаруження, пов’язане із попереджувальними заходами уряду проти поширення коронавірусу в Україні….

ОДЕСА ВТРЕТЄ ЗУСТРІЛА ГЛОБАЛЬНИЙ ЛІДЕРСЬКИЙ САМІТ
17.03.2020

13 березня в Одесі відбувся Глобальний Лідерський Саміт. Подія об’єднала різні християнські церкви та служителів з Одеси, Миколаєва, Києва та Черкас. Учасники навчалися лідерству у найкращих спікерів та експертів. Здобували знання необхідні для ефективного управління та результативної  роботи в команді.  

Відкритий ринок землі: як тепер жити і працювати
31.03.2020

До 2021 року – часу офіційного відкриття ринку землі в Україні, державі потрібен земельний карантин. Держави будуть перебудовувати свої економічно-політичні системи після коронавірусу. У чому він полягає? Це перехідний період, який має виконати функції освіти, планування та безпеки.

Володимир Медведєв, доктор медичних наук: «Стать прошита на генетичному рівні, а тому не може бути змінена»
25.03.2020

Експерти руху «Всі разом!» аналізують проблематику гендеру і похідних від цього терміну понять. У цьому процесі підготовлено серію інтерв’ю з профільними спеціалістами з галузей медицини, психології, педагогіки, філософії, сексології та юриспруденції. Представляємо Володимира Медведєва. Він – доктор медичних наук, нейрохірург, лауреат премії імені Олександра Богомольця у галузі фізіології та патофізіології НАН України, доцент, співавтор 187-ми наукових…

Святослава Федорець, сімейний психолог, сексолог: «Гендерно нейтральне виховання порушує здоровий розвиток дитини»
17.03.2020

Експерти руху «Всі разом!» аналізують проблематику гендеру і похідних від цього терміну понять. У цьому процесі підготовлено серію інтерв’ю з профільними спеціалістами з галузей медицини, психології, педагогіки, філософії, сексології та юриспруденції. Представляємо Святославу Федорець. Вона – член Асоціації сексологів та сексотерапевтів України. Займається впровадженням статевого виховання. Закінчила з відзнакою магістратуру психологічного факультету Київський університет імені…

Михайло Шевченко, директор інституту сексології та сексуального здоров’я: «Гендер – це маркетинговий хід політичних угрупувань»
10.03.2020

Експерти руху «Всі разом!» аналізують проблематику гендеру і похідних від цього терміну понять. У цьому процесі підготовлено серію інтерв’ю з профільними спеціалістами з галузей медицини, психології, педагогіки, філософії, сексології та юриспруденції. Представляємо Михайла Шевченка, виконавчого директора Національного інституту сексології та сексуального здоров’я, координатора Української Школи сексології. Займається сексологією та психотерапевтичною практикою. Тренер з сексуальної та…

Олена Львова, кандидат юридичних наук: «Гендерна концепція суперечить самій природі права»
04.03.2020

Експерти руху «Всі разом!» аналізують проблематику гендеру і похідних від цього терміну понять. У цьому процесі підготовлено серію інтерв’ю з профільними спеціалістами з галузей медицини, психології, педагогіки, філософії, сексології та юриспруденції. Представляємо Олену Львову. Вона – кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, доцент кафедри публічного права…

Олеся Горгота, кандидат філософських наук: «Гендерна ідеологія походить від комуністичного руху»
25.02.2020

Експерти руху «Всі разом!» аналізують проблематику гендеру і похідних від цього терміну понять. У цьому процесі підготовлено серію інтерв’ю з профільними спеціалістами з галузей медицини, психології, педагогіки, філософії, сексології та юриспруденції. Представляємо Олесю Горготу. Вона – кандидат філософських наук, директор загальноосвітньої школи. Закінчила філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Там само у 2007…

Полтава, 2 червня, сімейний фестиваль