Офіс Омбудсамана України зазіхає на свободу підприємницької діяльності

Актуально
26.03.2025
Офіс Омбудсамана України зазіхає на свободу підприємницької діяльності

Київська типографія «Домінанта Текстиль» відмовилася друкувати прапор «Лгбт-військових». У відповідь організація «Українські ЛГБТ+ військові за рівні права» на них поскаржилася до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця. В свою чергу представник Офісу Уповноваженого надіслав листа директору друкарні, в якому зазначено, що дії друкарні «мають ознаки дискримінації споживачів за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності».

Власники типографії відстоюють природні сімейні цінності та дотримуються внутрішнього корпоративного правила не виконувати замовлення, які суперечать їхнім переконанням, тому і не взялися виконувати замовлення. На що «Лгбт-військові» вимагали в Омбудсмана України відкрити провадження щодо «порушення прав і свобод людини», вжити заходів для усунення так званих порушень і звернутися до суду із заявою про начебто дискримінацію.

У відповідь заступник Керівника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ганна Барабаш надіслала листа директору типографії Віктору Левченку. В листі зазначено: «Відмова у здійсненні друку продукцiї на замовлення Громадського об’єднання «Українські ЛГБТ+ військові за рівні права» через те, що усна політика компанії забороняє виготовлення продукції з символікою ЛГБТ+ свідчить про дискримінацію споживачів під час придбання ними товарів/послуг… Просимо вжити належних заходів щодо недопущення дискримінації споживачів за ознакою гендерної ідентичності/сексуальної орієнтації під час реалізації товарів/послуг».

В свою чергу голова руху «Всі разом!» Руслан Кухарчук вбачає у діях Офісу Уповноваженого ознаки дискримінації через переконання. «В Україні Офіс Омбудсамана України вже атакує типографію, яка відмовилася друкувати прапори “елгебете-військових”. Це має призвести до настання відповідальності для Омбудсмана, адже в таких діях є ознака дискримінації за ознакою переконань», – зазначає Кухарчук.

Нагадаємо, 7 лютого на сайті «Всі разом!» було опубліковано статтю про відмову виконувати замовлення. На неї також «Українські ЛГБТ+ військові за рівні права» поскаржилися Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення (Нацраді). І вже 27 лютого відбулося засідання Нацради, на якому організації «Всі разом!» застосували захід у вигляді припису та зобов’язала «усунути порушення».

Варто зазначити, що нещодавно Європейська Комісія остаточно відмовилася ухвалювати «Директиву про рівне ставлення» (ETD), яка була запропонована ще у 2008 році. Запровадження цієї директиви могло б призвести до обмеження прав постачальників послуг, змушуючи їх діяти всупереч своїм релігійним або етичним переконанням. Таким чином в Європейському Союзі збережено право підприємців діяти згідно власних переконань у взаємодії з клієнтами.

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram