Альтернативна служба та відмова від зброї: що рекомендує Україні Венеціанська комісія

Венеціанська комісія наголошує, що Україна має гарантувати право на відмову від військової служби через релігійні або інші переконання. Особливо це стосується періоду воєнного стану, коли держава повинна забезпечити можливість альтернативної служби без зброї.
Європейські експерти підкреслюють, що громадяни мають право відмовитися від військової служби через переконання, зокрема релігійні. У висновку Венеціанської комісії зазначається, що держави можуть вимагати підтвердження таких переконань, але відмова у звільненні від служби на підставі релігійних або світоглядних переконань є втручанням у свободу віросповідання. Про це передає видання «Українські національні новини».
Окремо у висновку наголошується на праві на відмову з мотивів совісті. Це означає, що особа, яка не може служити з моральних або релігійних міркувань, за жодних обставин не повинна бути змушена носити чи використовувати зброю.
Венеціанська комісія посилається на позиції Європейського суду з прав людини та Комітету ООН з прав людини, які вважають, що право на відмову від військової служби ґрунтується на свободі думки, совісті та віросповідання. Обмеження цього права повинні бути чітко визначені законом, а держава має гарантувати альтернативну (невійськову) службу навіть під час війни.
Більшість країн Ради Європи, які мають або мали обов’язкову військову службу, запровадили можливість її альтернативного проходження. Висновок комісії вказує, що країни, які цього не зробили, мають обмежене право на власний розсуд і повинні надати вагомі аргументи для виправдання такого підходу.
Комісія також оцінила системи, які не допускають жодних винятків із військової служби, і дійшла висновку, що кримінальне переслідування за відмову від служби суперечить принципам демократичного суспільства.
Серед ключових положень аналізу: відмова від військової служби з мотивів совісті не може бути повністю виключена навіть під час війни, хоча держави мають ширші повноваження щодо мобілізації. Кожна країна може самостійно визначати механізми розгляду заяв про відмову від військової служби, однак вони повинні відповідати міжнародним стандартам.
Водночас у висновку зазначається, що чіткого міжнародного визначення відмови від військової служби з мотивів совісті не існує.
Нагадаємо, що у грудні минулого року Конституційний Суд України звернувся до Венеціанської комісії з проханням проаналізувати питання альтернативної (невійськової) служби в умовах воєнного стану. І 18 березня Венеціанська комісія надала детальний аналіз, посилаючись на статтю 9 Європейської конвенції з прав людини та статтю 18 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.
Також нагадаємо, що нині Конституційний Суд України розглядає конституційну скаргу адвентиста сьомого дня Дмитра Зелінського. Він є в’язнем сумління, засуджений до трьох років позбавлення волі за відмову від військової служби на підставі релігійних переконань.
Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram