



02.04.2025
Перший термін Дональда Трампа відрізнявся хаотичністю як з погляду його особистої поведінки, так і нескінченної боротьби між різними групами республіканців, які входили до адміністрації. Тоді через команду Трампа встигли пройти і неоконсерватори, палеоконсерватори, християнські націоналісти, позаідеологічні бізнес-технократи та класичні республіканці. Склад другої адміністрації Трампа також не є єдиним цілим, хоч і виступає під спільним MAGA-брендом. По суті це коаліція кількох груп впливу зі своїми інтересами та поглядами на те, яким шляхом має розвиватися Америка далі.
Адже, строго кажучи, таке американське політичне явище, яке отримало назву “трампізм” не є чітко визначеною ідеологією чи доктриною. Це скоріше, набір політичних стратегій і комунікативних прийомів, які базуються на особистості Трампа та його способі взаємодії з виборцями. Але це явище значно вплинуло на Республіканську партію, переформатовавши її ідеологію та політичну стратегію. Власне це новий напрямок у республіканській політиці, який відрізняється від традиційного консерватизму через акцент на антиглобалізмі, економічному націоналізмі і популізмі.
Сьогодні можна визначити три основні групи впливу в адміністрації Трампа: християнські націоналісти, бізнес-технократи та партійний істеблішмент.
1. Християнські націоналісти.
Цей рух, який поєднує християнські цінності з ідеями націоналізму, віддають перевагу політикам, що захищають їхню релігійну ідентичність. Вони вірять, що США були засновані як християнська біла нація з патріархальним ладом і виступають за збереження таких традиційних цінностей. Акцент їх діяльності зосереджений на законодавчі ініціативи, які відображають християнські позиції, такі як протидія абортам, захист традиційної сім’ї та свобода віросповідання.
Ця група активно підтримує Дональда Трампа, вбачаючи в ньому захисника християнських інтересів і противника ліберальних реформ. Трамп, своєю чергою, апелює до цієї аудиторії, заявляючи, що забезпечить захист їхніх прав і інтересів. Наприклад, в тому, що християни більше не матимуть проблем із свободою віросповідання. Такі заяви сприяли формуванню тісного зв’язку між Трампом і християнськими націоналістами.
Ключові фігури – Майк Джонсон, спікер Палати представників, який лобіює релігійно-консервативний порядок денний; Рассел Воут, співавтор «Проєкту 2025» — стратегічного документа щодо просування правоконсервативних політичних пропозицій щодо зміни федерального уряду Сполучених Штатів та консолідації виконавчої влади; Лора Лумер, активістка, яка займається мобілізацією релігійних громад для підтримки Трампа тощо.
2. Бізнес-технократи.
Технократи та представники ІТ-корпорацій, зокрема такі як Ілон Маск і Пітер Тіль, є впливовими фігурами у Кремнієвій долині. Вони не лише формують технологічну індустрію, але й мають значний політичний вплив, зокрема через підтримку Дональда Трампа та його політики.
У сучасному контексті до технократів часто зараховують засновників і керівників великих технологічних компаній, таких як PayPal, Tesla, SpaceX, Facebook та інших. Ці фігури часто називають “Мафією PayPal”. Ці люди вірять в управління суспільством на основі наукових методів, даних та експертних знань, а не через традиційні демократичні механізми. Вони вважають, що технології здатні вирішити будь-які проблеми і, відповідно, ставляться до суспільно-політичних питань як до погано працюючого коду.
Таке технічне відношення до соціальних питань призводить до того, що бізнес-технократи ставлять у політиці на перший план ідеї меритократії та ефективності за будь-яку ціну, у тому числі ціну демократії, гуманізму, прав людини, соціальної допомоги тим, кому пощастило менше. У союзі з Трампом вони бачать можливості з дерегуляції, скорочення втручання держави в бізнес та зниження добре влаштувалися на держконтрактах.
Ілон Маск зараз є керівником Департаменту з питань ефективності державного управління (DOGE) і активно втручається в політику другої адміністрації Трампа. Девід Сакс відіграє роль технічного консультанта Трампа з питань штучного інтелекту та криптовалюти. Пітер Тіль надав новій адміністрації кадровий резерв зі своїх колишніх колег, співробітників та партнерів з інвестицій.
3. Партійний істеблішмент.
Класичний республіканський партійний істеблішмент — це група політиків та діячів, які традиційно представляли консервативні, фіскально відповідальні та бізнес-позиції Республіканської партії до приходу Дональда Трампа.
До цієї категорії можна віднести таких фігур як Марко Рубіо, Лі Зельдін, Скотт Бессент і Кріс Райт. Ці особи спочатку були асоційовані з традиційними республіканськими цінностями, такими як свобода підприємництва, зниження податків, обмеження влади федеральним урядом і підтримка американських інтересів на міжнародній арені. Однак, після перемоги Трампа багато представників цього істеблішменту поступово перейшли на позиції, близькі до “трампізму” — політичної філософії, яка включає протекціонізм, економічний націоналізм та акцент на захист інтересів внутрішнього ринку.
Цю групу впливу можна умовно назвати помірною. Але не тому, що вона дотримується якихось центристських позицій, а через поєднання різних пунктів програм двох інших груп без радикального коливання в одну із сторін. З християнськими націоналістами їх єднає в основному культурний порядок денний – неприйняття абортів та боротьба з трансгендерами. Втім, зазвичай істеблішмент не так глибоко занурюється у культурні війни, як націоналісти.
З бізнес-технократами вони близькі у питаннях економіки – невтручання держави у справи бізнесу, зниження податків і збереження легальної міграції. З погляду зовнішньої політики партійний істеблішмент здебільшого дотримується неконсервативного підходу, що передбачає збереження домінування США у світі, підтримання міцних відносин із союзниками та боротьбу з класичними супротивниками. Сюди ж можна віднести безліч представників звичних для республіканців союзників з бізнесу, на кшталт банківської та нафтової сфер.
Хоча Трамп залишається домінуючою фігурою у партії, класичний істеблішмент все ще має значний вплив через свої контакти, досвід і фінансові ресурси.
Як підсумок. Особливість поточної ситуації полягає в тому, що всі ці три групи впливу об’єднані навколо фігури Трампа, хоча мають різні погляди на багато питань. Таким чином, сучасна адміністрація Трампа є комплексним утворенням, де різні групи впливу взаємодіють, створюючи зовсім новий політичний ландшафт Сполучених Штатів.