Законопроєкт №5488: кінець свободам в Україні. Адвокат Руслана Мохнюк у Кабінеті експертів

«Законопроєкт №5488 пропонує карати за негативне ставлення», — підкреслює адвокат Руслана Мохнюк у новому випуску програми Кабінет експертів. Вона зробила детальний аналіз законопроєкту №5488, який останнім часом вчергове викликав значний резонанс у суспільстві та медіа. Урядова ініціатива, що подається як «антидискримінаційна», насправді може встановлювати дискримінацію у ще глибших формах.
Мохнюк пояснила, що законопроєкт вводить поняття «нетерпимість» і прямо пов’язує його з санкціями — включаючи штрафи та обмеження волі до п’яти років. Також експерт пояснила, що 5488 розширює визначення дискримінації, включаючи до нього нові ознаки, зокрема сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність (СОГІ). Поняття дискримінації розширюється та включає поведінкові прояви, а не тільки природні, як, наприклад, колір шкіри чи інвалідність. Також ініціатива передбачає декриміналізацію умисного зараження ВІЛ.
Підтримай нас – долучайся або зроби донат!
Згадується також, що біля Міністерства юстиції відбулася акція протесту, учасники якої передали офіційне звернення до віце-прем’єр міністра з питань євроінтеграції Ольги Стефанішиної, яка одночасно виконує обов’язки Міністра юстиції. Протестувальники вимагали відкликання ініціативи з Верховної Ради.
Одна з ключових загроз в законопроєкті – повне переписування Статті 161 Кримінального кодексу України, підкреслює експерт. Зараз стаття називається так: «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками».
Натомість пропонується її переформулювати наступним чином:
«Розпалювання ворожнечі та ненависті на ґрунті нетерпимості.
Публічні заклики до насильства на ґрунті нетерпимості, а також інші вмисні дії, спрямовані на розпалювання ворожнечі та ненависті на ґрунті нетерпимості, – караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого».
«Ми вже не говоримо про фізичні дії — сам факт негативного ставлення може стати підставою для кримінального переслідування», — пояснює Мохнюк. При цьому поняття «інші умисні дії, спрямовані на розпалювання ворожнечі», на її думку, відкривають двері до довільного трактування: «Наш законодавець часто пише так, щоб можна було закон повернути як вийшло — так і зайшло».
Окремо у відео обговорюється небезпека для священнослужителів, які можуть бути притягнуті до відповідальності за цитування Святого Письма: «Там є дуже прямі твердження, які 100% транслюють негативне ставлення», — каже ведучий Руслан Кухарчук. Таке правозастосування, за словами експерта, може поставити під питання саму свободу віросповідання. А свобода віросповідання закріплена у Конституції України.
Не менш тривожною виглядає і процесуальна частина — відсутність громадських слухань, передбачених законом. «Ми подали судовий позов проти Кабміну, бо не було публічного обговорення. Це обов’язок державного органу. Але суд ухвалив, що це не в його підсудності», — констатує Мохнюк.
Це занепокоєння не є безпідставним. Навіть «офіс генерального прокурора висловився проти законопроєкту», що підкреслює його неоднозначність. Серед іншого, адвокат наголошує на правовому перекосі: «Позитивне чи негативне ставлення — це не просто право, це природна здатність людини. Людина не може не мати критичного мислення, а отже — і критичної оцінки».
Порівнюючи з іншими правовими ситуаціями, адвокат вказує на ще один парадокс: «Якщо ми говоримо про зараження ВІЛ — відповідальність лише за наслідки. А тут — хочуть карати просто за думки, навіть без жодних наслідків. Це не співмірно. Хоча сам законопроєкт декриміналізує ті самі наслідки умисного зараження ВІЛ».
Кухарчук підсумовує, що 5488 створює нерівність: «Це не боротьба з дискримінацією, це встановлення привілеїв для певних груп. Якщо в тебе негативне ставлення до «прайду» — тебе можуть посадити. Але якщо маєш негативне ставлення до віруючих — це не буде злочином».
В кінці Руслана Мохнюк закликала громадськість до активних дій, аби не допустити ухвалення цього законопроєкту. Вона наголосила, що «потрібно писати листи на Кабінет Міністрів, на профільний комітет, щоб показати свою позицію», підкресливши важливість громадського тиску на етапі підготовки законодавчих рішень.
Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram