Як отримують землю у Києві під будівництво. Про головні схеми – Геннадій Кривошея у Кабінеті експертів

У Києві триває сумнівний розподіл комунальної землі під будівництво. Продовжують працювати кілька основних схем, через які відбувається втрата міських ресурсів. Лише за останніх приблизно два роки Громадською радою при Київській міській державній адміністрації було виявлено проєкти з порушеннями на близько 300 млн грн. Про це у новому випуску програми «Кабінет експертів» розповідає голова Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея. За його словами, проблема полягає не лише у фактах корупції, а й у відсутності прозорого механізму ухвалення рішень.
Кривошея зазначає, що громадські активісти та зокрема Громадська рада при КМДА систематично знаходять проєкти рішень, які містять очевидні порушення. «За останніх 2 роки, за моїми підрахунками, ми виявили порушень на близько 300 млн грн. Частину з цих проєктів нам вдалося не допустити до сесійної зали. Тому що це схеми», – каже експерт. Однак провести межу між законним та незаконним інколи буває складно.
В ефірі також говорили про нещодавно опубліковане резонансне розслідування журналіста Дениса Бігуса. В ньому йдеться про багатомільйонні махінації, у яких можуть бути задіяні високопосадовці КМДА та Київради.
Однією з найпоширеніших схем незаконного поділу землі є використання механізму «інвентаризації», коли виявляються занедбані або малопомітні земельні ділянки, які формально належать місту. За допомогою юридичних маніпуляцій їх оформлюють у довгострокову оренду або взагалі переводять у приватну власність.
Ще одна проблема – вибірковість у розгляді земельних питань. У Київраді на сьогодні накопичилося понад 5000 проєктів рішень, які чекають на ухвалення. Однак деякі з них можуть «чекати» роками, а інші проходять всі необхідні процедури за лічені місяці. Громадські активісти неодноразово наголошували на необхідності чіткого регламенту, який би регулював послідовність розгляду заявок.
«Окрім корупційного аспекту, ситуація із земельними махінаціями має ще один серйозний наслідок – хаотичну забудову Києва, яка не відповідає ані соціальним, ані естетичним стандартам», – каже ведучий Руслан Кухарчук. У відповідь Кривошея зазначає, що це глобальна проблема, адже у Києві відсутня нормальна структура управління. «У Києві занадто велика централізація влади. Тому повинні бути відновлені районні ради», – каже експерт.
У новому випуску ще однією темою для розмови була нова організація руху транспорту біля Центрального залізничного вокзалу Києва. Гість зазначив, що нова ідея організації руху там не працює.
Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram