Українці хочуть легальної зброї: самозахист – це обов’язок, а не привілей. Георгій Учайкін в Кабінеті експертів

Експертиза
26.03.2025
Українці хочуть легальної зброї: самозахист – це обов’язок, а не привілей. Георгій Учайкін в Кабінеті експертів

В Україні тривають дискусії щодо права громадян на володіння та носіння цивільними вогнепальної зброї. Це питання стає особливо актуальним на тлі війни, коли питання особистої безпеки набуває гострого значення. «Володіння зброєю – це не просто право, а обов’язок кожної відповідальної людини. Ми зобов’язані захищати себе та своїх рідних», – наголосив у новому випуску програми «Кабінет експертів» голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін.

Експерт розповів, що ще у 2009 році була створена Української асоціації власників зброї. Але за весь час, на жаль, лише вдалося актуалізувати це питання на загальнонаціональному рівні. Проте добитися конкретних реформ не вдалося.

Сьогодні в Україні цивільним дозволено володіти лише довгоствольною зброєю – рушниці та карабіни. Однак право на носіння короткоствольної вогнепальної зброї залишається закритим для більшості громадян. Дозволена лише травматична зброя, проте експерт не радить нею користуватися.

«В США, наприклад, основними лобістами володіти і застосовувати зброєю є консерватори та просімейні люди», – зазначив ведучий Руслан Кухарчук. На що Учайкін зазначив, що зброя – це сімейні цінності. Адже захищати свою сім’ю – це обов’язок.

В ефірі говорили про використання довгоствольної зброї та самозахист у своєму житлі. Гість студії зазначає, що можна використовувати будь-що у власному житлі для самозахисту, якщо на людину нападає група осіб.

За словами експерта, ситуація в Україні потребує чіткої законодавчої регуляції. На його думку, ухвалення відповідного закону про зброю могло б не лише гарантувати безпеку громадян, а й створити ефективний механізм державного контролю над обігом вогнепальної зброї. Експерт головною причиною своїх зусиль в цьому питанні назвав те, що він разом з однодумцями прагнуть на законодавчому рівні легалізувати право українців володіти короткоствольною вогнепальною зброєю. «Якщо на вулиці хтось захоче завдати мені шкоди, в мене повинна бути можливість захистити себе», – каже експерт.

Питання легалізації зброї часто порівнюють із ситуацією в США, однак європейський досвід більш релевантний для України. «Молдова, Латвія, Литва, Естонія, Чехія – у цих країнах законодавчо врегульоване право громадян на носіння та використання вогнепальної зброї. Чому ж в Україні це досі залишається під забороною?» – задається питанням експерт.

Ще одним важливим питанням є так звана нагородна зброя, яка видається рішенням посадовців. За оцінками експертів, сьогодні в Україні роздано понад 100 тисяч одиниць нагородного короткостволу. «До 2022 року було десь 60 тисяч нагородних пістолетів, з яких лише 10% отримали люди, які справді цього заслуговували. Решта – політики, бізнесмени та чиновники, які просто купували собі цю можливість», – зазначає Учайкін.

«Це стало ознакою кастовості. Усі прості люди позбавлені цього права, але певні категорії отримують зброю за гроші або зв’язки», – наголошує експерт.

За даними соцопитувань, 59% українців підтримують право на володіння та носіння короткоствольної зброї для самозахисту. Проте цей запит поки що не має відображення у діях законодавців. Однак на тлі війни та загальної нестабільності питання самозахисту набуває ще більшої актуальності.

Чи готова Україна до легалізації короткоствольної зброї? Як це вплине на рівень злочинності та культуру поводження зі зброєю? Відповіді на ці питання шукали у програмі разом з Георгієм Учайкіним.

Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram