Священники і пастори ув’язнені. Храми захоплені ФСБ. Розслідування про гоніння на церкви і християн в окупації. Данило Мокрик у Кабінеті експертів

«Ти молишся за Україну — тебе арештовують, судять. Це реальні історії», — говорить журналіст-розслідувач Данило Мокрик у програмі Кабінет експертів. Він презентував фільм «Не буде Бога, крім їхнього» про переслідування християн у Мелітополі. Ця документальна стрічка про духовний геноцид, який розгортається на окупованих територіях України.
Фільм — не про абстракції. Він заснований на свідченнях священників, які пережили арешти, допити, катування, вигнання. І водночас — про те, як окупанти спилюють хрести, перетворюють храми на адміністративні будівлі і змушують священників «підтримати нову владу» — або ж знищують їх.
Підтримай нас – долучайся або зроби донат!
«Росіяни в Мелітополі розпочали переслідування всіх церков, крім пов’язаних з РПЦ. Забороняли протестантські, греко-католицькі церкви. Священників виганяли, катували, примушували до співпраці», — пояснює Мокрик. Він додає, що після окупації Мелітополя християни почали масово виходити на площі міста та молитися за Україну.
Захоплення церков відбувалося грубо і показово. З будівлі церкви «Нове покоління» було зрізано великий хрест, потім у фейкових сюжетах пропаганди пастора Віктора Сергєєва звинуватили в зберіганні зброї. Будівлю перетворили на Міністерство молоді окупаційної адміністрації. «Це не просто заборона. Це тотальна десакралізація. Вони прагнуть того, щоб вигнати Бога зі всього, щоб не було Бога, крім їхнього», — підкреслює Мокрик.
Одним із центральних героїв фільму став пастор Дмитро Бодю. Американський громадянин, якого окупаційна влада звинуватила в роботі на ЦРУ. «Його тримали в ув’язненні. Погрожували розстрілом. Вимагали сказати, хто його куратор, який позивний. І це все — на повному серйозі», — розповідає експерт.
Йому вдалося вижити завдяки втручанню Держдепартаменту США. Проте багатьом іншим, як каже Мокрик, допомоги чекати не було звідки. Наприклад, священника греко-католицької церкви Олександра Богомаза намагалися змусити розкривати таємницю сповіді: «Вони на повному серйозі пропонували: якщо хтось тобі щось важливе розповідає — ти нам це передаєш». «Вони не розглядають такого, щоб священник не співпрацював з ними. Це радянська практика. Нічого релігійного, не говорячи про християнське, в ним немає. Всім священникам пропонували співпрацю», — каже журналіст.
Данило Мокрик детально пояснює, що так звана релігійність Путіна — це не віра, а інструмент впливу. Він каже: «Його показова релігійність, прив’язка до російського православ’я — вона спрямована не лише на внутрішній ринок, щоб підтримати образ “царя, помазаного Богом”, а й на експорт». Йдеться про те, що Путін цілеспрямовано формує свій імідж як захисника «традиційних цінностей» для західних консерваторів, особливо у США та Європі. Це, за словами автора фільму, створює ефект «паралічу» — коли навіть ті, хто визнає жорстокість російських дій, все ще схильні його виправдовувати через спільність культурних символів. Мокрик додає: «Для нього Бог, віра, релігія — це просто політика. Геополітика. Це не про віру».
У стрічці також фігурує історія пастора Михайла Брицина з баптистської церкви «Благодать». Російські військові приходили прямо на богослужіння церкви, зупиняли службу та збирали біометричні дані. Брицину прямо сказали: «Або ти підтримуєш нас, або їдеш. Або ми тебе вб’ємо». Після відмови, йому довелось залишити місто. А в самій церкві — тепер Міністерство культури, на фасаді якого — портрети «героїв СВО», зокрема Мотороли.
Найстрашніше — системність. Він згадує, що навіть реєстрація церков в окупації не дає жодної свободи: «Тобі дозволяють існувати, лише якщо ти під куполом — підконтрольний і лояльний. Все інше — під ніж».
Фільм створено українським англомовним медіа The Kyiv Independent. Його щойно презентували в Будинку кіно в Києві – зал був переповнений. «Це була дуже тепла та світла зустріч. Усі чотири священники, герої фільму, були на місці. Вони виступили, відповідали на запитання. Це не було просто кіно — це був акт єднання», — ділиться враженнями Данило Мокрик.
Окрема надія — англомовна аудиторія. Автори планують покази фільм в США, щоб достукатися до християнських спільнот, яка часто досі має ілюзії щодо «традиційних цінностей» Путіна.
Фільм «Не буде Бога, крім їхнього» вже доступний українською та англійською мовами. Автори просять, якщо маєте друзів за кордоном — надішліть їм. Це фільм, який має побачити світ.
Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram