Шокуюча статистика аутизму: правда, яку замовчують. Юлія Бурда у Кабінеті експертів

За останні 50 років кількість дітей з аутизмом зросла від одного випадку на 10 000 до одного на 36 — і це лише офіційна статистика у США. У новому випуску програми Кабінет експертів керівник та нейропсихолог Центру розвитку дітей з інтелектуальними порушеннями Юлія Бурда поділилася своїм 20-річним досвідом роботи з дітьми з інтелектуальними порушеннями. Вона назвала причини вибухового зростання діагнозів аутизму та пояснила, чому держава і суспільство не готові до реального вирішення проблеми.
«Я почала цим займатися з народження мого первістка. Йому вже 26 років. Тоді не було ні корекційних педагогів, ні методик, ні олігофренопедагогів. Фахівців було мало, бо статистика була іншою», — згадує Бурда. Вона наголошує, що зростання кількості дітей з ментальними порушеннями — не ілюзія: «Це світова статистика. Причина не в діагностиці, а в реальному стані речей. На жаль».
Підтримай нас – долучайся або зроби донат!
Експерт відзначає, що суспільне сприйняття аутизму теж змінилося: «Аутизм — це зараз просто слово-замінник. Раніше було дитяча шизофренія, імбецильність, дебільність, ідіотія. Але зміст не змінився».
На питання про роль діагнозу в роботі з дитиною вона відповіла категорично, що не працює з діагнозом, а працює з дитиною. Діагноз — це шифр. Але кожна дитина — індивідуальна. Не всі підходи підходять кожній дитині. Треба знайти плюси і мінуси, і тоді підбирати індивідуальну програму. Також гість пояснила чим відрізняються різні діагнози пов’язані з інтелектуальними порушеннями. Вона навела приклади, як вони практично проявляються в житті людей.
Ведучий Руслан Кухарчук поділився спостереженнями, що часто батьки шукають проблему там, де її насправді немає. На що експерт зазначила, що діти по різному можуть розвиватися і різні фактори можуть впливати на цей розвиток. Тому спочатку важливо звернути увагу чи дійсно батьки займаються розвитком своєї дитини і на інші речі, адже затримка розвитку — це не завжди аутизм.
Основними причинами стрімкого зростання кількості випадків аутизму Юлія Бурда називає комплекс факторів, серед яких екологія та якість харчування. «Дуже сильно впливає екологія, те, що ми їмо, як ми живемо. Це накопичується поколіннями. Недообстеження батьків, зміни в середовищі — все це має наслідки», — пояснює вона.
Однією з гострих тем стало обговорення вакцинації. Бурда вважає, що щеплення не є причиною виникнення аутизму, але можуть стати провокуючим фактором для прихованих станів: «Щеплення не робить аутизм. Вона може спровокувати вже існуючу проблему. Але питання — чому перед щепленням не роблять проби? Чому не перевіряють реакцію дитини?».
Коли мова зайшла про інклюзію в українських школах, Бурда наголосила: «Інклюзія — це круто, але вчителі не готові. Хто їх вчив? Де вони набувають досвіду для роботи з такими дітьми?». Про необхідність спеціалізованих закладів вона говорить відверто. Зараз спеціалізовані заклади ефективніші, там є підготовлені фахівці. Дитина отримає більше користі. А в звичайних школах це часто просто витрачений час.
Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram