Кібербезпека та діджиталізація: хакнули “Дію”, ЄДР. Що далі? Костянтин Корсун у Кабінеті експертів

Чи встановлювати «Дію» та «Резерв+»? Як бути тим, хто не має сучасного смартфона або людям похилого віку? В новому випуску програми Кабінет експертів обговорили з експертом з кібербезпеки Костянтином Корсунем, як працює діджиталізація в системі державної влади та які ризики вона несе.
Як відомо, у 2019 році діджиталізація стала офіційною політикою України. Згодом, у 2020 році відбувся запуск додатку «Дія», який значно спростив отримання державних послуг, особливо для молоді. Проте, під час розмови Костянтин зазначив, що додаток не є універсальним для всіх громадян. Адже люди похилого віку або ті, хто принципово не хоче користуватися цифровими сервісами і вони мають на це право, фактично опиняються поза системою державних послуг.
«Водночас, такої концепції як “Дія” немає ні в якій іншій країні. Давайте тоді поставимо собі питання: чому більш технологічно розвинуті країни не додумались до такої реалізації державної цифровізації?», — говорить Костянтин Корсун. Він звернув увагу на те, що проєкти цифровізації в Україні фінансуються фондами розвинених країн, які самі не впроваджують подібні системи. За його словами, ці країни можуть використовувати Україну як тестовий майданчик для оцінки ризиків і переваг подібних цифрових сервісів.
Гість зізнався, що особисто не користується додатком «Дія» через сумніви у безпеці персональних даних. «Діджиталізація — це прогрес, який неможливо зупинити. Але в Україні це почалось неправильно», — наголосив Корсун.
Він навів приклад судового процесу в США, де було доведено, що у 2022 році російські хакери зламали додаток і вкрали дані близько 13 мільйонів українців. Ведучий Руслан Кухарчук додає, що попри реальну проблему витоку даних, суспільний резонанс був низьким, адже ця інформація не була висвітлена у медіа. Водночас, випадок зі зломом Єдиних державних реєстрів (ЄДР) у грудні 2024 року не залишив нікого байдужим та викликав значне занепокоєння у суспільстві.
Експерт також звернув увагу на відсутність в Україні повноцінного закону про кібербезпеку та кібервійськ у Збройних силах. Відповідно, це створює додаткові ризики для державної безпеки.
Більше про цифрову безпеку та можливі загрози — у новому випуску програми Кабінет експертів з Костянтином Корсунем.
Щоб першими отримувати перевірену інформацію та компетентні експертні коментарі, підпишіться на наші офіційні канали у Viber та Telegram