Громадська ініціатива «Ні хабарництву»

Як і чому виник проект «Ні хабарництву! Я не беру і не даю хабарів!», за які кошти він функціонує, в яких напрямах і сферах працюють учасники даного руху і яким чином вони намагаються боротися з корупцією в Україні.

«Проект стартував якраз після Майдану, оскільки це була хвиля, коли більшість людей, які були на Майдані, хотіли в майбутньому жити вже в новій країні. Ми розуміли, що одна з проблем, яка гальмує розвиток в нашій країні – це хабарництво: в судах, в медицині, у ВНЗ, в ДАІ і тому подібне. Ми, як громадяни країни, вирішили, що маємо щось робити з цим. Ми бачимо, що в країні хтось якось бореться з корупцією.

Один із серйозних аспектів нашого проекту – це підписання «Декларації без хабарництва», коли людина на персональному і професійному рівні не дає і не бере хабарів. По кількості підписантів ми бачимо кількість людей, яка постійно збільшується. В нас зараз вже сотні людей підписали особисті декларації.

Зараз в літній період, по суті, працюємо над організаційними засадами, щоб серйозно презентувати проект у вересні. Ми запустили свій сайт, сформували команду (це вже близько 10-и чоловік, які мають свої напрямки), ми почали працювати над, щоби залучати також відомих людей до нашого руху.

Наприклад, «Декларацію безхабарності» підписали: Анна Заячкіська – Міс України 2013 року, народний артист України Віктор Павлік, народний депутат Леся Оробець. Ми працюємо над тим, щоби декларацію підписували також люди, які є впізнаваними у нашому суспільстві, щоби вони також доносили цю ідею. Головний напрямок – це почати населенню говорити про цю ідею.

Я думаю, що декларацію зараз підписують ті люди, які вже живуть тим принципом, хто, по суті, радикально сповідує такий принцип у своєму житті. Зараз наше завдання їх залучити до руху, а вже потім тих, які коливаються. Потім вже підемо до тих, яких потрібно переконувати, що це краще для них, це краще для країни, якщо цього ніхто не буде робити.

Ми розробляємо різні тематичні статті, як можна боротися з хабарництвом в кожній справі. Треба дати людям простий інструментарій, як вони можуть боротися з цим явищем.

Також ми формуємо когорту спеціалістів-юристів, які будуть аналізувати все законодавство, яке на сьогодні не тільки сприяє брати чи давати хабарі, а, по суті, ставить людину в кут, де людина розуміє, що без хабарництва справи не вирішить. Тому потрібно міняти правила гри на законодавчому рівні.

Ми будемо робити серйозні презентації та влаштовувати дискусії у ВНЗ.

Зараз працюємо за рахунок пожертв тих людей, які безпосередньо в Русі, також люди жертвують гроші. Окрім пожертв, ми будемо залучати партнерів, можна сказати донорів, які поділяють цю ідею.

Безперечно, нам потрібні волонтери. Найперше ті, які готові у своєму навчальному закладі чи на робочому місці бути тим зв’язковим, який буде доносити ідею, а ми будемо йому надавати інформацію і підтримувати адміністративно. Нам потрібні люди, які будуть працювати з соціальними мережами, з сайтами, нам потрібні хороші кореспонденти, журналісти, хороші аналітики, юристи, лобісти, дизайнери. Ми завжди знайдемо роботу тим, хто захоче допомогти.

Україна – потенційно заможна країна, але рівень корупції і хабарництва – це великий чинник, який стримує розвиток країни. Тому Майдан – це привід сказати: ми все ж достойні люди, ми цивілізовані люди, ми хочемо жити в іншій країні», — Сергій Гула, координатор проекту «Ні хабарництву! Я не беру і не даю хабарів!».

Розшифрувала Анастасія Шибіко

Гула Сергій, Кабінет експертів